5 października, na Zamku Książęcym w Niemodlinie, sześć drużyn z całej Polski przygotowywało danie główne, w którym karp, jak co roku, był produktem obowiązkowym. Oprócz regionalnej ryby, w potrawie musiały się znaleźć kiszonki. Zwycięzcami 7. edycji zostali Krzysztof Klimaszewski i Bartłomiej Drewnowski. Poradnik Restauratora był partnerem medialnym tego wydarzenia.
Fot: Edward Trzeciakiewicz
Uczestnicy przygotowali w ciągu 2 godzin piękne potrawy, a wyjątkowe jury oceniło je pod kątem: degustacyjnym (smak, techniki kulinarne i prezentacja potrawy) i technicznym (praktyka kucharska, wykorzystanie surowców i przygotowanie zawodowe).
Jury degustacyjne:
Jean Bos
Krzysztof Gawlik
Wojciech Harapkiewicz
Wolfgang P. Menge
Giancarlo Russo
Marcin Soból
Robert Sowa
Krzysztof Szulborski
Jarek Uściński
Jarek Walczyk
Jury techniczne:
Joanna Ochniak
Marcin Bielec
Marcin Przybysz
Paweł Stawicki
I miejsce zajęli Krzysztof Klimaszewski i Bartłomiej Drewnowski na co dzień gotują w Brasserie Selgros w Piasecznie. Przygotowali potrawę: Smażony karp / kwiaty cukinii faszerowane musem z karpia / kurki/ sos maślany na bazie wody z ogórków kiszonych /cukinia.
Zwycięzcy otrzymali nagrodę główną o łącznej wartości 9 500 zł. Dodatkową nagrodą jest staż w Restauracji Epoka u szefa kuchni Marcina Przybysza. Zwycięzcy wspólnie z pozostałymi finalistami, zostaną także zaproszeni na wyjazd do Włoch, na zwiedzanie fabryki pieców Unox – partnera konkursu.
Fot: Edward Trzeciakiewicz
Drugie wywalczyli Paweł Stępniak i Piotr Dzikowski z potrawą Karp fabrykanta. Panowie na co dzień gotują w Fabryka Wełny Hotel & Spa.
Fot: Edward Trzeciakiewicz
Trzecie miejsce z potrawą Karp z grzybowym duxelle, pączek z marchwi z kiszoną kapustą, piklowana czarna rzepa z ikrą z pstrąga, bisque z karpia zdobyli Paweł Kucharski i Kamil Kowal. Przyjechali z Mamma Mia w Karpaczu w Karpaczu.
Fot: Edward Trzeciakiewicz
W konkursie wzięli udział także:
Arkadiusz Schneider i Jakub Krzyściak, którzy przygotowali potrawę Karp w pałacowej odsłonie”. Przyjechali do Niemodlina z Pałacu Goetz w Brzesku.
Adam Łodej i Filip Bugajski, którzy przygotowali potrawę Karp/Kapusta kiszona/Zakwas/Miód/Cytrynówka Świętokrzyska. Na co dzień gotują w Restauracja La Sora Hotel Binkowski.
Mariusz Banaśkiewicz i Adam Wojtkowski z Courtyard By Marriott Warsaw Airport. Potrawa, którą przygotowali to: Karp/piana gin/puree z kapusty kiszonej/sos pieprz syczuanski/ravoli z rydzami/warzywa blanszowane/tiul z pasty truflowej.
Natomiast 4 października odbył się konkurs kulinarny Czas na rybę! Junior.
Fot: Edward Trzeciakiewicz
Pierwsze miejsce zajęły Natalia Kozider i Magdalena Grzegorczyk, które przyjechały z Wodzisławia Śląskiego, gdzie uczą się w Technikum nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej. Potrawa, którą przygotowały to: Karp na warzywach korzeniowych z budyniem ziemniaczanym i surówką słodko – kwaśną z czerwonej kapusty.
Fot: Edward Trzeciakiewicz
Drugie miejsce wywalczyły Zuzanna Śliwa i Martyna Talar z Nawojowej, gdzie uczą się w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa. Potrawa, którą urzekły jurorów to: Karp w marmurku i asyście buraków, grzybów i ziół.
Trzecie miejsce zajęły: Oliwia Kukulla i Karolina Wienczek z Opola, gdzie uczą się w Publicznym Technikum nr 2. Przygotowana potrawa to: Krokiet z karpia/seler/brzoskwinia/kiszony burak/ser bursztyn/pak choi.
Potrawy oceniało jury w składzie:
Jury degustacyjne:
Radosław Kłapacz
Krzysztof Malinowski
Marek Namysłowski
Joanna Ochniak
Krzysztof Wierzba
Jury techniczne
Janusz Garncarczyk
Artur Piotrowski
I miejsce:
- dyplom oraz nagroda dla każdego uczestnika drużyny o wartości do 1200 zł
- prawo uczestnictwa w kolejnej edycji konkursu pn. „Czas na rybę!” bez wstępnych eliminacji.
- nagroda specjalna w postaci minimum tygodniowego stażu zawodowego u Artura Piotrowskiego ze stowarzyszenia Euro-Toques Polska w restauracji Lizawka. Termin stażu zostanie ustalony indywidualnie z drużyną, która otrzyma nagrodę.
II miejsce: dyplom oraz nagroda dla każdego uczestnika drużyny o wartości do 600 zł;
III miejsce: dyplom oraz nagroda dla każdego uczestnika drużyny o wartości do 400 zł
Dla szkół laureatów trzech pierwszych miejsc zostaną dodatkowo zorganizowane warsztaty przez firmę Unox Polska z użyciem pieców konwekcyjno-parowych.
6 października – odbyło się natomiast Forum Dyskusyjne “Smaczna przemiana Karpia” czyli rozmowy i dyskusje o gotowaniu i rybach, a także gotowanie ryb!
fot. Aleksandra Czerkawska
Wśród poruszonych tematów rozmawiano między innymi o budowaniu marki restauracji z wykorzystaniem kulinarnych tradycji oraz aspektu historycznego. Profesor Jarosław Dumanowski i szef kuchni Marcin Przybysz pogłębili ten temat, rozmawiając o potencjale naszego regionalnego karpia.
Oprócz prelekcji potencjał kulinarny karpia był prezentowany podczas pokazów kulinarnych.
- Marcin Przybysz przygotował dla uczestników potrawę Karp bez Kości z książki Compendium Ferculorum 1682 r.
- Robert Sowa wspólnie z Wojtkiem Harapkiewiczem przedstawili Karp pieczony / soczewica/ marchew / sos skorupiakowy
- Kamil Klekowski pokazał natomiast różne formy przetwórstwa karpia, jako potencjał dla restauracji i gospodarstw rybackich .
fot. Aleksandra Czerkawska
Równolegle na Zamku w Niemodlinie odbywało się Wojewódzkie Święto Karpia Opolskiego, gdzie nie zabrakło kulinarnych akcentów. Wśród nich między innymi szefowa Kinga Galla i szef Arkadiusz Chwałek przeprowadzili charytatywny pokaz dla kucharza Michała Proca.