18 maja br. w hotelu Novotel Poznań Centrum odbyło się XXIII Ogólnopolskie Spotkanie Czołowych Postaci Świata FMCG i HoReCa. Tegoroczne wydarzenie to Gala Jubileuszy – 30-lecia Poradnika Handlowca, 100-lecia Handlowca oraz 24-lecia Poradnika Restauratora – tytułów z portfolio wydawnictwa Generalczyk.
W uroczystości wzięło udział ponad 250 zaproszonych gości, top managerów z branży HoReCa oraz FMCG, reprezentujących zagraniczne i krajowe sieci detaliczne, dystrybutorów, producentów oraz handlowców. Nie zabrakło również uznanych szefów kuchni i właścicieli obiektów gastronomicznych.
Kulminacyjnym punktem było wręczenie prestiżowych statuetek – Hermesów Kulinarnych „Poradnika Restauratora”. To wyróżnienie przyznawane jest od 2005 r. wyłącznie głosami Akademii Laureatów Hermesów Kulinarnych „Poradnika Restauratora”, a redakcja nie pobiera z tego tytułu żadnych opłat. Nagroda ta jest więc przede wszystkim wyrazem uznania w branży! I tak jak powiedział Giancarlo Russo: „Hermesa Kulinarnego nie można kupić, trzeba na niego zapracować.”
Kapituła w składzie: Joanna Ochniak, certyfikowany międzynarodowy juror konkursów kulinarnych w WorldChefs, ambasadorka KPP, członkini OSSKiC, trener i doradca gastronomiczny, Maciej Gierdal, Commercial Director Farm Frites Central Eastern Europe, Tadeusz Zagórski, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, Wiesław Generalczyk, prezes Wydawnictwa i Heidi Handkowska, redaktor naczelna „Poradnika Restauratora” w tym roku postanowiła przyznać aż jedenaście statuetek.
Jako pierwsi wyróżnienia odebrali najlepsi spośród restauratorów i szefów kuchni, a w dalszej kolejności uhonorowano przedstawicieli środowiska FMCG.
LAUREACI HERMESA PORADNIKA RESTAURATORA:
OSOBOWOŚĆ GASTRONOMII
PRZEMYSŁAW KLIMA
Szef kuchni i współwłaściciel restauracji Bottiglieria 1881, która w 2020 r. została nagrodzona gwiazdką Michelin jako pierwszy lokal w Krakowie i trzeci w Polsce. Jego autorska kuchnia przekracza granice, przywołuje wspomnienia i odkrywa smaki z dzieciństwa. Stawia na świeżość składników i starannie wyselekcjonowane produkty. Najważniejsze osiągnięcia to: praca w najlepszych restauracjach na świecie – Noma i Kadeau, a także w dwóch gwiazdkowych restauracjach w Polsce.
HERMES KULINARNY ZA PROPAGOWANIE WARTOŚCI KULTURY KUCHNI POLSKIEJ
MARCIN SOBÓL
Prezes europejskiego stowarzyszenia Euro Toques Polska. Szef kuchni z 29 letnim stażem. Członek rady nadzorczej Izby Gospodarczej Gastronomi Polskiej, a także światowej organizacji World Master Chefs Society. Juror na wielu konkursach kulinarnych. Kucharz pełen pasji i inspiracji, ceni tradycyjną polską kuchnię. Na co dzień szef kuchni w cateringu Tomkaj Gusto i właściciel firmy gastronomicznej Mar Gastro.
HERMES KULINARNY ZA STWORZENIE AUTORSKIEGO RODZINNEGO KONCEPTU
GREEK RESTAURANT & BAR MEZE BY TEO VAFIDIS & SONS
Nagrodę odebrał: Teo Vafidis.
Restauracja Meze powstała jesienią 2020 r. Stworzona z pasji i zamiłowania Teo Vafidisa do greckiej kuchni. Wspólnie z nim prowadzą ją jego synowie. Beniamin zajmuje się marketingiem, a Georgios administracją. Meze to przede wszystkim idea foodsharingu, która świetnie pozwala na celebracje oraz próbowania wielu smaków jednocześnie.
HERMES KULINARNY ZA SIEĆ HORECA
GRUPA SFINKS POLSKA
Nagrodę odebrał: Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska.
Grupa Sfinks Polska zarządza 112 lokalami gastronomicznymi na terenie Polski. Prowadzi też sprzedaż w dostawie w oparciu o marki dostępne tylko w dowozie np. The Burgers czy Da Mamma. Pod względem wielkości sprzedaży oraz liczby restauracji Sphinx jest największą w Polsce siecią typu casual dining. Sfinks Polska jest jednocześnie trzecią pod względem przychodów firmą gastronomiczną w Polsce.
HERMES KULINARNY ZA PROFESJONALNĄ ORGANIZACJĘ SZKOLEŃ I WARSZTATÓW KULINARNYCH DLA KUCHARZY I SZEFÓW KUCHNI
INSTYTUT KULINARNY TRANSGOURMET
Nagrodę odebrali: Irmina Dziedzic, dyrektor działu HoReCa Selgros i Krzysztof Wodziński, Manager Instytutu Kulinarnego Transgourmet.
Jest takie miejsce, gdzie gastronomiczne marzenia stają się rzeczywistością. To arena kulinarnych doświadczeń, która poszerza horyzonty i inspiruje nowymi smakami. Instytut Kulinarny Transgourmet, bo o nim mowa, już od 5 lat jest przestrzenią dla profesjonalistów i miłośników gotowania! Prawie 8500 przeszkolonych osób, 3300 godzin spędzonych na wspólnym odkrywaniu smaków i technik! Nowoczesne przestrzenie, bogata oferta warsztatów i pasja szefów kuchni czynią to miejsce wyjątkowym na kulinarnej mapie Polski. To właśnie tam członkowie Narodowej Kadry Polskich Kucharzy przygotowują się do najważniejszych konkursów na świecie, z których wracają z medalami i wyróżnieniami. W Instytucie Kulinarnym Transgourmet rodzima kuchnia nabiera nowego, lepszego wymiaru.
HERMES KULINARNY W KATEGORII SIEĆ HOTELOWA
GRUPA ACCOR
Nagrodę odebrał Marcin Lis, Food & Beverage Director w Accor Eastern Europe.
Accor jest wiodącą grupą hotelarską na świecie. Dysponuje jednym z najbardziej zróżnicowanych i w pełni zintegrowanych ekosystemów hotelarskich obejmujących szerokie portfolio ponad 40 marek segmentu luxury, premium, midscale i economy. Accor jest największą siecią hotelarską w Polsce z ok. 14 tys. pokoi w 86 hotelach pod ośmioma markami.
HERMES KULINARNY ZA MULTIKANAŁOWĄ STRATEGIĘ ROZWOJU
COSTA COFFEE POLSKA
Nagrodę odebrała: Marta Stawiszyńska, Marketing Activation Manager Costa Coffee Polska.
Brytyjska sieć kawiarni Costa Coffee, należąca do koncernu Coca-Cola, powstała w Londynie w latach 70-tych. Obecnie to globalna marka z siecią blisko 4 tys. lokali na całym świecie. W Polsce Costa Coffee działa od 2012 r. Posiada 120 obiektów przy największych ulicach oraz centrach handlowych w dużych i średnich miastach. Costa Coffee gwarantuje nie tylko najwyższej jakości kawę, ale także bogate, różnorodne menu oraz profesjonalną obsługę. Od lutego 2023 r. zarządza nią, w ramach masterfranczyzy, Lagardère Travel Retail.
RESTAURACJA
FISHERMAN – FINEST FOOD & WINE BY RAFAŁ KOZIORZEMSKI
Nagrodę odebrał szef kuchni Rafał Koziorzemski.
Fisherman to restauracja tworzona przez pełnych pasji ludzi, którzy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić gościom wyjątkowe wrażenia. Sam szef kuchni wybiera najlepsze produkty od lokalnych dostawców oraz zbiera zioła z których tworzy potrawy. Można tutaj spróbować tradycyjnych polskich dań w nieoczywistym wydaniu. Panuje tu niepowtarzalny klimat, który sprawia, że chce się tu wracać.
Nominowani w niej byli:
Fisherman, Sopot – Rafał Koziorzemski
Belvedere, Warszawa – Tomasz Łagowski
Śląska Prohibicja, Katowice – Szymon Bracik
U Wieniawy, Warszawa – Krzysztof Kowalski
RESTAURACJA HOTELOWA
REFLEKTARZ, HOTEL ZAMEK RYN
Nagrodę odebrał szef kuchni Ireneusz Koniuszek.
Z gastronomią związany jest od ponad 20 lat. Posiadacz dyplomów brytyjskiej uczelni Kendal College. Pierwsze szlify zdobywał w hotelu Gołębiewskim w Mikołajkach. Potem przez 6 lat pracował w prestiżowych hotelach w Wielkiej Brytanii. A od 12 lat jest szefem kuchni w restauracji Refektarz w Hotelu Zamek Ryn. Jego wieloletnie doświadczenie pozwala na komponowanie dań z wyrafinowanym kunsztem, lekkością i tworzenie dzieł kulinarnych z połączenia smaków staropolskich, międzynarodowych oraz trendów kuchni fusion.
Nominowani w niej byli:
Hotel Hilton Gdańsk, Mercato – Dominik Karpik
Hotel Zamek Ryn, Refektarz – Ireneusz Koniuszek
Hotel Liberte 33, Poznań, L33 bistro & bar – Bartosz Rosa
Hotel Warszawa, Szóstka – Dariusz Barański
CUKIERNICY
MICHAŁ DOROSZKIEWICZ PRACOWNIA OVO, POZNAŃ
Właściciel autorskiej pracowni cukierniczej OVO w Poznaniu oraz doradczej firmy w dziedzinie cukiernictwa Pastry Lab. Mistrz Świata i Polski Młodych Cukierników, zdobywca III miejsca na Lodowym Pucharze Świata w Rimini oraz Mistrzostwach Świata w Lodziarstwie w Shanghaju. Wielokrotny reprezentant kraju w Coupe du Monde de la Patisserie w Lyonie oraz Culinary World Cup w Erfurt – brązowy medalista. Juror w krajowych i międzynarodowych konkursach cukierniczych.
Nominowani w niej byli:
Wojciech Rzepecki, Gdańsk
Krzysztof Kopciński, Warszawa
Marek Moskwa, Pruszcz Gdańsk
Michał Doroszkiewicz, Poznań
KUCHARZ PRZYSZŁOŚCI
JACEK KOPROWSKI RESTAURACJA FINO W GDAŃSKU
Jacek Koprowski to szef kuchni i współtwórca trójmiejskiej marki Fino. Jego dania charakteryzują się oryginalnością i elegancją. Lubi bawić się smakami i zaskakiwać gości nieoczekiwanymi połączeniami produktów. Jego talent i umiejętności zyskały uznanie w świecie gastronomii, dzięki czemu otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień.
Nominowani w niej byli:
Mateusz Suliga, restauracja Artesse, H15 Luxury Palace, Kraków
Łukasz Budzik, restauracja Mennicza Fusion, The Granary Hotel Wrocław
Jacek Koprowski, restauracja Fino, Gdańsk
Część oficjalną poprowadził Jarosław Kulczycki, dziennikarz i prezenter telewizyjny. Na scenie pojawili się także goście specjalni wieczoru doktor Izabella Anuszewska, Client Director, Kantar Polska oraz profesorowie Paweł Kowal i Robert Gwiazdowski, którzy przybliżyli nam istotne dla gospodarki i biznesu tematy związane z wojną w Ukrainie i interwencjonizmem państwowym.
Prof. Paweł Kowal, politolog, historyk, polityk i publicysta, prof. Polskiej Akademii Nauk, poseł na Sejm RP, w przeszłości wiceminister spraw zagranicznych oraz europoseł, a także autor artykułów naukowych, analiz i książek na tematy transformacji w Europie Środkowej i ZSRR oraz polityki wschodniej przedstawił prezentację zatytułowaną „Wpływ wojny w Ukrainie na aktualną i przyszłą koniunkturę firm z branż FMCG/HoReCa”. Uczestnicy spotkania mogli także posłuchać wykładu prof. Roberta Gwiazdowskiego, dyrektora Rady Programowej Warsaw Enterprise Institute na temat interwencjonizmu państwowego. Natomiast dr Izabella Anuszewska z biura badawczego Kantar zaprezentowała „Portret Ukraińców w Polsce przez pryzmat branż FMCG/HoReCa”.
Zaproszonym gościom czas umilała również para taneczna znana z ekranów TVN-u czy Polsatu Janja Lesar (mistrzyni świata i mistrzyni polski w tańcach latino amerykańskich) i Krzysztof Hulboj (9-krotny mistrz polski, finalista mistrzostw świata, sędzia najwyższej kategorii w tańcu sportowym).
Partnerami Gali byli: Colian i Stock, a także CEDC, Fazer, Ferrero, Grupa Żywiec, Koral, PepsiCo, Storck, Winnice Czajkowski i Zbyszko Company.
Zapraszamy ponownie za rok!
Pełna relacja z Gali zostanie opublikowana w czerwcowym wydaniu Poradnika Restauratora.
Laureaci Hermesów Kulinarnych Poradnika Restauratora 2005-2021:
2021
Osobowość gastronomii: Mariusz Gachewicz
Restauracja z renomą: Epoka, Warszawa, Marcin Przybysz
Restauracja z tradycją: Hyćka, Poznań, Alicja i Marcin Sadowscy
Restauracja hotelowa: Hotel Havet Resort & SPA, Dźwirzyno, Maciej Żukowski
Kawiarnia/Lodziarnia/Cukiernia/Manufaktura: Wzrusza Toruń, Iga Sarzyńska-Komorowska i Maciej Komorowski
Za całokształt twórczośći kulinarnej w dobie pandemii: A Nóż Widelec, Poznań, Agata i Michał Kuter
Za debiut rynkowy w postapandemicznej rzeczywistości: Scoria, Bydgoszcz, Paweł Stawicki
Za podniesienie atrakcyjności i infrastruktury turystycznej w regionie pienińskim: Grupa Hotelowa Szczawnica Park, Renata Gorecka i Grzegorz Gacek
2020
Ceremonia rozdania Hermesów Kulinarnych nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19.
2019
Osobowość gastronomii: Sebastian Krauzowicz, Radisson Blu Hotel & Residences w Zakopanem
Hermes Kulinarny Poradnika Restauratora 2019 za całokształt twórczości kulinarnej: Dariusz Zahorański, Radisson Blu Centrum w Warszawie
Hermes Kulinarny Poradnika Restauratora 2019: Maciej Gierdal z okazji 25-lecia działalności firmy Farm Frites w Polsce oraz 25-lecia jego pracy w firmie Farm Frites
Restauracja z renomą: Tawerna Fisza Concept by Marcin Budynek
Restauracja z tradycją: Ostoja Chobienice, Maciej Barton
Restauracja hotelowa: Warsaw Marriott Hotel, Paweł Kałuski
Kawiarnie/lodziarnie/cukiernie: Petit Paris Bistro & Bakery, Daria i Cyril Kuttene
2018
Osobowość gastronomii: Robert Skubisz, Amber Room, Warszawa
Młody talent: Bartosz Peter, Copernicus Toruń Hotel, kapitan Poland National Culinary Team
Hermes Kulinarny 2018 za wszechstronność, nowoczesność i profesjonalizm: Akademia Kulinarna Transgourmet i Selgros C&C
Hermes Kulinarny 2018 za propagowanie wartości kultury i kuchni greckiej w Polsce: Teo Vafidis
Restauracja z renomą: N31 restaurant&bar by Robert Sowa, Warszawa, Robert Sowa
Restauracja z tradycją: Folwark Folińscy, Wysoka, Dawid Szkudlarek
Restauracja hotelowa: Hotel Leda Spa****, Kołobrzeg, Andrzej Jakomulski
Kawiarnie/lodziarnie/cukiernie: Pijalnie Czekolady E. Wedel, Janusz Profus i Joanna Klimas-Profus
Sieć HoReCa: Stop Cafe PKN Orlen
2017
Osobowość gastronomii: Ewa Malika Szyc-Juchnowicz, Malika, Gdynia
Platynowy Hermes Kulinarny 2017: Jean Bos za całokształt twórczości kulinarnej
Platynowy Hermes Kulinarny 2017: CT Kulinarnej DoraM za wszechstronność, nowoczesność i profesjonalizm
Restauracja z renomą: Memo Restaurant & Wine, Bydgoszcz, Rafał Godziemski.
Restauracja z tradycją: Tatarska Jurta, Kruszyniany, Dżenneta Bogdanowicz
Restauracja hotelowa: Hotel Fabryka Wełny, Pabianice, Wzorcownia by Wiesław Bober
Sieć kawiarni/lodziarni/cukierni: Pawlova, Luboń, Paweł Mieszała
Sieć HoReCa: Costa Coffee Poland
Dystrybutor HoReCa: Makro Cash&Carry
2016
Osobowość gastronomii: Giancarlo Russo
Platynowy Hermes Kulinarny 2016: Jerzy Pasikowski, tytan pracy w branży gastronomicznej
Restauracja z tradycją: Babinicz, Szczawno Zdrój, Wojciech Harapkiewicz
Restauracja hotelowa: Hotel Copernicus, Kraków, Marcin Filipkiewicz
Sieć kawiarni/lodziarni/cukierni: Lodziarnie Firmowe Grycan
Sieć HoReCa: Weranda Family, Poznań, Jan Poniński
Dystrybutor HoReCa: Farutex Bidvest Polska.
2015
Osobowość gastronomii: Andrzej Polan, Mała Polana Smaków, Warszawa
Platynowy Hermes Kulinarny 2015: Tadeusz Olszański, nestor polskiego dziennikarstwa, autor licznych książek, publicysta tygodnika „Polityka”, krytyk kulinarny
Restauracja z renomą: Strefa, Warszawa, Jarosław Walczyk
Restauracja z tradycją: A nóż widelec, Poznań, Michał Kuter
Restauracja hotelowa: Blow Up Hall 5050, Poznań, Tomasz Purol
Sieć HoReCa: Express Kuchnia Marche, Beata i Jerzy Jankiewicz
Dystrybutor dla HoReCa: Selgros
2014
Restauracja z renomą: Kuchnia&Bar, Bydgoszcz, Marcin Szukaj i Marcin Maciaszek
Restauracja regionalna: Pałacowa, Mińsk Mazowiecki, Paweł Bęś
Restauracja hotelowa: Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie, Bartosz Budnik
Sieć HoReCa: Zapiecek Pierogarnie Polskie
2013
Osobowość gastronomii: Krzysztof Szulborski
Restauracja ogólnopolska: Atelier Amaro, Warszawa, Wojciech Modest Amaro
Restauracja w regionie: Destylarnia, Pałac Mierzęcin, Dawid Łagowski
Restauracja hotelowa: Hotel Narvil Conference & SPA, Aruana Serock
2012
Osobowość gastronomii: Marcin Budynek
Restauracja w regionie: Vine Bridge, Poznań,
Restauracja hotelowa: Hotel Crocus, Zakopane, Sebastian Krauzowicz
Restauracja ogólnopolska: Gothic Cafe and Restaurant, Malbork, Bogdan Gałązka
2011
Osobowość gastronomii: Kurt Scheller
Restauracja hotelowa: Mamaison Hotel Le Regina Warsaw, La Rotisserie, Paweł Oszczyk
Ogólnopolska restauracja tradycyjna: Piotrkowska Klub 97
Restauracja w regionie: Gościniec Konopielka, Zblewo
2010
Osobowość gastronomii: Robert Sowa
Restauracja ogólnopolska: Moonsfera, Warszawa, Jarosław Uściński
Restauracja w regionie: Karczma Pod Kluką, Słupsk, Anna i Mariusz Stachyra
Restauracja hotelowa: Hotel andel’s, Łódź, Mirosław Jabłoński
2009
Osobowość gastronomii: Jacek Szczepański, Hotel Bulvar, Toruń
Restauracja tradycyjna: U Szwejka, Warszawa
Sieć HoReCa: Grupa Kościuszko Polskie Jadło
2008
Osobowość gastronomii: Grzegorz Kazubski
Restauracja tradycyjna: Hacjenda, Poznań
Sieć HoReCa: Da Grasso
Sieć cateringowa: LOT Catering
2007
Osobowość gastronomii: Karol Okrasa, Le Royal Meridien Bristol
Restauracja tradycyjna: Ewa Zaprasza, Sasin
Restauracja hotelowa: Anders Group
Sieć HoReCa: Telepizza Poland
Sieć cateringowa: Party Serwis Catering Melon
2006
Restauracja tradycyjna: Sami Swoi, Poznań
Restauracja hotelowa: Hotel Mercure
Sieć HoReCa: Siesta Restauracje i Catering
Sieć cateringowa: Impel Catering
2005
Restauracja tradycyjna: Delicja, Oborniki Wlkp.
Restauracja hotelowa: Sheraton Warsaw Hotel & Towers
Sieć cateringowa: Sodexho Polska
Sieć HoReCa: Sfinks Polska