1 lipca. odbędzie się 11. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś. Konkurs, którego głównym pomysłodawcą oraz wieloletnim organizatorem jest Stefan Birek odbędzie się w hotelu BoniFaCio**** k/Warszawy. Za prawidłowy przebieg konkursu odpowiadać będą Konrad Birek oraz Dariusz Ratuszniak – szef kuchni w hotelu BoniFaCio.

Konkurs organizowany jest przy wsparciu i pomocy merytorycznej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz Klubu Szefów Kuchni.

Organizatorzy zapraszają do udziału w tym wydarzeniu zespoły reprezentujące restauracje i hotele z całej Polski (w konkursie udział wezmą dwuosobowe ekipy kucharzy).

Przedmiotem tegorocznej rywalizacji konkursowej jest przystawka zimna (tatar z polędwicy wołowej + autorski majonez) oraz danie główne (2 elementy Kurczaka Kukurydzianego + ser Bursztyn + sezonowe dodatki).

Zgłoszenia konkursowe należy przesyłać drogą elektroniczną do dnia 2 czerwca (niedziela) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zwycięzcy konkursu otrzymają nominację do finału Kulinarnego Pucharu Polski 2019.

 


Najpopularniejsze