W Poznaniu w szkole AVPN odbyła się polska selekcja na Olimpiadi Vera Pizza Napoletana (3-6 lipca 2022) w obecności prezydenta AVPN Antonio Pace. W trakcie konkursu wyłoniono po trzech zawodników w kategorii amatorów i zawodowców.
Do ekipy dołączy 10 pizzaiolo verace, którzy nie muszą przechodzić selekcji. Prezydent podkreślił wysoki poziom uczestników, zwracając uwagę, że Polska obecnie po Włoszech jest czwartym krajem na świecie z największą ilością pizzeri neapolitańskich posiadających certyfikat AVPN
Zawodnicy musieli wykonać pizzę margheritę na wcześniej w domu cieście. Organizator zapewniał składniki do pizzy (pomidory i ser fior di latte) oraz koszulki, czapki i zapaski. Jury obradowało w składzie: Antonio Pace – prezydent AVPN, Marcin Garbowski – brand ambasador AVPN w Polsce oraz pizzaiolo verace Jędrzej Lewandowski z Pabianic obaj uczestniczyli w Olimpiadzie przed trzema laty, oraz Fulvio Belfiore – pizzaiollo verace pracujący m.in. dla AVPN.
Natomiast amatorzy najpierw rozwiązywali test złożony z dziesięciu pytań, a dopiero potem stanęli pojedynczo do przygotowania pizzy i jej wypieczenia w certyfikowanym piecu domowym OONI CARU opalanym gazem. W rywalizacji wzięło udział 8 zawodników z całej Polski. Do Neapolu pojadą według kolejności:
- Wojciech Matyś
- Andrzej Piekarz
- Kamil Błaszczyk.
Od zawsze lubiłem pizzę i to każdą. Potem zacząłem odkrywać historię i pochodzenie pizzy neapolitańskiej – mówi Wojciech Matyś, dyrektor szkoły podstawowej w Częstochowie. Zauroczyłem się całą otoczką wokół niej i to zarówno tradycją, jak i sposobem przygotowywania ciasta i smakiem. Dwa razy do roku przygotowuję pizzę dla swoich uczniów, by nie tylko pokazać smak, ale i kulturę. Cieszę się z sukcesu, kocham Neapol i nie mogę się doczekać wyjazdu na Olimpiadę.
Po amatorach do rywalizacji stanęli zawodowcy. Są to pizzaiolo, którzy pracują w pizzeriach neapolitańskich, ale nieposiadający jeszcze tytułu pizzaiolo verace. Na starcie pojawiło się 9 uczestników, w tym jedna kobieta, co w tym zawodzie jest niezwykle rzadkie. Do Neapolu pojadą:
- Tomasz Wolski
- Agnieszka Stachoń
- Przemysław Szkudlarek.
Pizzaiolo jestem od 15 lat, ale przy neapolitańskiej pracuję od roku – mówi Tomasz Wolski zastępca szefa kuchni w Hotelu Szczawnica Park Resort & Spa ****. Od grudnia 2021 r. w naszym hotelu działa restauracja z pizzą neapolitańską. Chciałbym powalczyć w Neapolu o pierwszą trójkę. W najbliższym czasie planuję też skończyć kurs w szkole AVPN w Poznaniu, by sięgnąć po tytuł pizzaiolo verace.
Sporo furorę zrobiła Agnieszka Stachoń, bo wystartowała, jako jedyna kobieta i od razu stanęła na pudle, co dało jej awans do reprezentacji polski na olimpiadę:
Nie będę ukrywać, że jestem mocno zaskoczona, że w debiucie osiągnęłam taki sukces – mówi Agnieszka Stachoń. Od trzech lat pracuję w Cimone Pizzeria & Restaurant w Brzegu Dolnym. Do zawodu trafiłam z miłości do gotowania. W Neapolu chciałabym się zaprezentować jak najlepiej, a kolejnym krokiem będzie szkolenie, by powalczyć o zaszczytny tytuł pizzaiolo verace.
Antonio Pace, prezydent AVPN i Marcin Garbowski stwierdzili, że poziom konkursu był na bardzo wysokim poziomie.
Każdy z uczestników przygotował pizzę neapolitańską, a o sukcesie decydowały drobne niuanse – powiedział Antonio Pacce. Uczestnicy muszą wiedzieć, że oceniani są za pizzę, którą zrobili tu i teraz, a jak wiemy żaden pizzaiolo nigdy nie zrobił dwóch takich samych pizzy. Gratuluję wszystkim uczestnikom.
Kiedy wspólnie z Jędrzejem startowaliśmy trzy lata temu w Olimpiadzie byliśmy jedyni. Dzisiaj do Neapolu pojedzie mocna ekipa – 3 amatorów, 3 zawodowców i 10 pizza verace. Razem weźmie udział ok. 30 Polaków. Mamy też 28 certyfikowanych przez AVPN pizzerii w Polsce – mówił Marcin Garbowski.
Dyrektor szkoły AVPN w Polsce, Ewelina Przygocka podziękowała wszystkim uczestnikom, życząc sukcesów podczas Olimpiady w Neapolu. Pani dyrektor wraz z mężem Jarosławem Przygockim są właścicielami Pizzerii Neapolitańskiej Forni Rossi w Poznaniu. To pierwsza w Polsce pizzeria, która posiadała certyfikat AVPN. W trakcie wczorajszej imprezy odebrała od prezydenta Antonio Pace, certyfikat na pizzę fritta. To ogromne wyróżnienie, bo Forni Rossi, jest poza Włochami jedyną w Europie pizzerią posiadającą certyfikat na pizzę fritta.
Pizza fritta, czyli smażona jest jedną z najstarszych i bardzo lubianych pizz w Neapolu. Podawana jest w formie wielkiego pieroga (calzone) lub okrągła (dwie sklejone pizze z nadzieniem w środku).
Na sam koniec wręczono Michałowi Smejdzie, pizzaiolo Forni Rossi tytuł pizzaiolo verace senior.