18 czerwca w Gliwicach odbył się VI Festiwal Śląskie Smaki. Zaszczytny tytuł Eksperta Śląskich Smaków i nagrodę Złotego Durszlaka zdobyli uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Żarkach. Młodzież w tyle zostawiła ekipy profesjonalnych kucharzy z całego województwa.
Przebojem okazał się przygotowany przez uczniów z Żarek sernik z sosem z żurawiny. Poza tym deserem jury zdegustowało zupę cebulową po śląsku i przepyszną kaczkę z jabłkami i żurawiną. W nagrodę młodzi kucharze spotkają się z samym Jeanem Bosem – wezmą udział w prowadzonych przez mistrza warsztatach kuchni molekularnej. Drugie miejsce wśród profesjonalistów zdobyli weterani Śląskich Smaków – kucharze z restauracji Stara Piekarnia z Pszczyny. Z kolei Brązowy Durszlak przypadł konkursowym debiutantom – restauracji Valdi Plus z Mikołowa.
Nie mniej ciekawa rywalizacja na smaki rozegrała się wśród 8 uczestniczących w Festiwalu drużyn amatorskich. Złoty Durszlak przypadł paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Wisły Wielkiej, które zachwyciły jury m. in. „polędwiczkami z suma z jeziora Goczałkowickiego, wędzonego w sosie musztardowo-miodowym z pieczonym chlebem tostowym”. Srebrny Durszlak zdobył znany już jury Team Rodzinny z Czarkowa, a Brązowy – Zespół Folklorystyczny „Familijo” ze Skrzyszowa.
Jury, w którego skład weszli m. in. Jean Bos – mistrz kuchni molekularnej, Hanna Szymanderska – znawczyni kuchni polskiej i regionalnej i Grzegorz Chmielewski – wiceprezes organizatora imprezy czyli Śląskiej Organizacji Turystycznej, miało pełne ręce roboty.
– Nie myślałem, że udział w jury będzie aż tak ciężką pracą. W końcu mieliśmy do zdegustowania aż 60 potraw! – przyznaje Chmielewski. Agnieszka Sikorska, dyrektor biura ŚOT zapewnia, że i w przyszłym roku będzie podobnie. – Jestem przekonana, że za rok gotować będzie równie wiele drużyn, być może zwiększymy nawet ilość uczestników, bo zainteresowanie festiwalem jest z roku na rok większe – podsumowuje.
Organizatorami VI Festiwalu „Śląskie Smaki”® byli: Śląska Organizacja Turystyczna, Miasto Gliwice i Beskidzki Klub Kulinarny.