Pracownicy w sektorze hotelarstwa i obsługi turystów pod Tatrami są cały czas poszukiwani, a posiłkowanie się pracownikami z Ukrainy czy Białorusi już nie wystarcza – powiedział Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
Jak ocenił Wagner, w minionym sezonie letnim hotelarze i przedsiębiorcy spod Tatr borykali się z niedoborem pracowników, choć wówczas byli zatrudnieni pracownicy sezonowi, którzy teraz wrócili do swoich bieżących zajęć.
Popyt na pracę w branży hotelarskiej jest pod Tatrami cały czas potężny, zarówno sektorze sprzątania jak i pracowników frontowych, obsługujących gości. Przedsiębiorcy chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy czy Białorusi i w związku ze swoim doświadczeniem i zaangażowaniem są oni często awansowani na wyższe stanowiska, na tak zwanym froncie – powiedział PAP Karol Wagner.
Cudzoziemcy do pracy w turystyce
Podkreślił także, że atutem Ukraińców i Białorusinów jest brak bariery językowej, zaangażowanie w pracę i często, dobra edukacja. Dodał jednocześnie, że posiłkowanie się pracownikami z tych kierunków zaczyna brakować.
Posiłkujemy się pracownikami z dalszych regionów, z Azji – Hindusami, Indonezyjczykami, Tajami, jednak tutaj jest już bariera językowa i kulturowa. Są to pracownicy zatrudniani najczęściej w pionach nie komunikujących się z gośćmi, głównie na zapleczu kuchni i sprzątaniu – wyjaśnił.