9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Pizza narodziła się wśród starożytnych kultur śródziemnomorskich. Już starożytni Grecy, Rzymianie czy nawet Egipcjanie jedli chlebowe placki z ziołami i oliwą, przypominające naszą współczesną pizzę.
Dziś za ojczyznę pizzy uznaje się Włochy, a stolicą tej potrawy jest Neapol, gdzie tradycji jej przyrządzania strzeże Associazione Verace Pizza Napoletana powstałe w 1984 r. Obecną formę pizza przyjęła najprawdopodobniej w epoce renesansu w samym środku Włoch, kiedy to była podstawowym posiłkiem ubogiej ludności. Arystokraci docenili ją dopiero w 1889 r., gdy Raffaele Esposito przyrządził ją po raz pierwszy dla królowej Margherity di Savoya (Małgorzaty Sabaudzkiej). Pizza nazwana margheritą na cześć jej osoby, z białą mozarellą, sosem pomidorowym oraz bazylią, reprezentującymi narodowe włoskie barwy, jest do dziś najpopularniejszą spośród wszystkich. Pizza pojawiła się nawet na polskim dworze królewskim za czasów Zygmunta Starego dzięki królowej Bonie.
W pizzeriach całego świata skosztować można co najmniej 50 popularnych gatunków pizzy, a corocznie sprzedaje się jej około 5 mld. Oficjalnie pierwsza pizzeria na świecie została otwarta oczywiście w Neapolu w roku 1830 pod nazwą Antica Pizzeria Port Alba.