Podczas 22. Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro 2018 – najważniejszych i największych targów branży HoReCa odbyła się 10. jubileuszowa edycja konkursu autorstwa Roberta Sowy – Kulinarny Talent. Uczniowie dwunastu szkół gastronomicznych z całej Polski, wyłonieni w preselekcjach stanęli do walki o prestiżowy tytuł, który otwiera im furtkę do przyszłej kariery w branży gastronomicznej. Kulinarny event prowadził Robert Sowa i Krzysztof Ibisz dopingując młodych kucharzy w wyścigu o dobry smak, czas i walory estetyczne.
– Tegoroczna edycja konkursu pokazuje, jak wiele zmieniło się przez tę dekadę w gastronomii. Uczestnicy mogą pracować na nowoczesnym sprzęcie, który znacznie ułatwia im pracę, ale również korzystać z produktów, których kiedyś nie było. Wystarczy choćby wymienić topinambur, kumin rzymski, czarnuszkę. Sam jestem ciekaw, na ile kreatywnie podejdą do zadania i co nam pokażą – powiedział Robert Sowa.
Mottem przewodnim tegorocznej edycji był comber z jagnięciny brytyjskiej z kością. Zgodnie z regulaminem konkursu uczestnicy musieli wykorzystać również – frytki z batatów Farm Frites, warzywa marki Bonduelle Food Service, napar z herbaty Herbapol, przyprawy marki Prymat i przyrządzić autorskie menu mając do dyspozycji jedynie 40 minut. Presja czasu, stres, obecność kamer i wysokie wymagania jury nie ułatwiały zadania uczestnikom. Dwanaście potraw oceniało profesjonalne jury w składzie Jerzy Pasikowski, Wiesław Bober, Kurt Scheller oraz uczestnik polskiej edycji programu “Top Chef”- Dawid Łagowski oraz jury degustacyjne w składzie: Grażyna Wolszczak, Hanna Lis, Joanna Racewicz, Agnieszka Hyży, Filip Chajzer, Andrzej Sołtysik i Rafał Maserak. Trzeba przyznać, że świadomość kulinarna jury degustacyjnego była w tej edycji imponująca. Rafał Maserak, zwycięzca programu TOP Chef Gwiazdy zwracał uwagę na najdrobniejsze detale – od stopnia wysmażenia mięsa, po łączenia smaków, czy wreszcie odpowiednią i adekwatną ilość przypraw. “Rzeczywiście moje podejście do kuchni zmieniło się od momentu, kiedy wygrałem Top Chefa. Kibicuję tym młodym ludziom, bo wiem, jak trudne i wymagające zadanie przed nimi stoi” – przyznał Maserak. Okazuje się, że wielkim znawcą kuchni, a już na pewno potraw mięsnych jest również Andrzej Sołtysik, którego dziadek miał własną masarnię.
– Od dziecka jestem wielką miłośniczką gotowania. Pochwalę się, że pierwsze dane przygotowałam w wieku czterech lat i było to omlet z pomidorami i ziołami. Degustując dania szczególną uwagę zwracam na teksturę i strukturę. I tu rzeczywiście kilka pomysłów całkowicie mnie uwiodło – przyznała Hanna Lis. Dziennikarka i podróżniczka dodała, że gotowanie jest dla niej formą relaksu. – W gotowaniu, tak, jak we wszystkim liczy się artyzm i finezja. To wymaga dużego nakładu pracy, ogromnego wysiłku i nierzadko nieprzespanych nocy. Spróbowałam dziś wielu genialnych potraw. Bardzo smakowała mi galaretka z zielonego groszku, ale równie mocno doceniam pomysł dodania sosu z jeżyn – powiedziała Agnieszka Hyży. Jury oceniało prace konkursowe w oparciu o trzy kryteria: użyte techniki, kreatywność i estetyka podania oraz dobór składników i smak. Po degustacji wszystkich dwunastu dań jury udało się na liczenie głosów.
– Ci młodzi ludzie stanęli dziś przed jednym z ważniejszych egzaminów. To bardzo ciekawa edycja pod względem zróżnicowanych smaków i ciekawych technik – powiedział Dawid Łagowski. Mamy coraz bardziej kreatywną i odważną młodzież, która świetnie potrafi wykorzystać obowiązkowe produkty, zna techniki i tworzy zaskakujące dania. Dzisiejszy zwycięzca był bezkonkurencyjny, co więcej jednogłośnie wybrany przez oba składy jury. Praca była bardzo kreatywna, smaczna i świetnie dobrze przygotowana – podsumował konkurs Jerzy Pasikowski, przewodniczący jury.
Pierwsze miejsce 10. jubileuszowej edycji konkursu Kulinarny Talent zajął Dominik Chełmiński z Augustowskiego Centrum Edukacyjnego. – W ostatniej chwili dowiedziałem się, że muszę zastąpić kolegę i miałem dwa dni na to, żeby przygotować się do konkursu. Tym bardziej cieszę się, że udało mi się wygrać. Robiłem comber jagnięcy marynowany w naparze miętowym, bułeczka bao czarna z sepią i atramentem z kałamarnicy, chips z chrobotka reniferowego, kimchi grillowane, grzybki piklowane w gastryku wiśniowym, oliwa kolendrowa i puree z pasternaku z wasabi – przyznał zwycięzca. Trzeba przyznać, że brzmi imponująco! Kolejna edycja Kulinarny Talent już w przyszłym.