24-25 czerwca br. w Augustowie odbył się II Międzynarodowy Festiwal Kulinarny „Kuchnia Pachnąca Tradycją”.
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie dania, którego obowiązkowymi składnikami były sielawa i grzyby. Konkursowe jury składało się z profesjonalistów – przewodniczącego Roberta Sowy oraz Josepha Seeletso, którzy oceniali przygotowanie drużyn do konkursu, sposób przyrządzenia i podania potraw oraz ich smak. Ponadto smak i sposób prezentacji dań oceniał Paweł Pochwała (dziennikarz TVP 1, znany przede wszystkim z porannego programu „Kawa czy herbata?”) i Burmistrz Augustowa Kazimierz Kożuchowski.
Jurorzy nie mieli łatwego zadania i wiele dań przypadło im do gustu, co potwierdziły nieduże różnice punktowe pomiędzy poszczególnymi ekipami. Pierwsze miejsce wywalczyła ekipa Restauracji Maska w składzie: Mariusz Haraburda i Ewa Bondziul. Drugie miejsce przypadło Regionalnemu Centrum Rekreacji “Kaktusik” reprezentowane przez Edytę Lipińską i Agnieszkę Maciejewską. Natomiast trzecie miejsce Restauracji Albatros “Społem” ASS – Celina Sztejter i Agnieszka Barszczewska-Roszko, a czwarte – Zajazd WIWA Restauracja – Maciej Sebastian Wiśniewski i Aneta Dubiel
Po zakończeniu kulinarnych zmagań, wyłonieniu zwycięzców i wręczeniu nagród swoje umiejętności kulinarne zaprezentował na scenie mistrz kulinarny, wiceprezes Fundacji Klubu Szefów Kuchni – Robert Sowa, który przygotował polędwicę wołową marynowaną w estragonie podaną z sosem z grzybów leśnych i zielonego pieprzu na botwinie, a po nim Joseph Seeletso przyrządził sielawę podaną z pieczonymi buraczkami i musem z groszku. Imprezie, którą prowadził Marcin Mańka i mistrz kulinarny Marcin Budynek, towarzyszyła również promocja książki Odety Moro Figurskiej i Marcina Budynka „Pichciuchy, czyli Rodzina w Kuchni”.
Po części kulinarnej, na scenie zagościła muzyka. Jako pierwszy wystąpił zespół „Augustowska Flota Śpiewająca”, a po nim gwiazda wieczoru – zespół Pectus.
Festiwal „Kuchnia pachnąca tradycją” jest częścią projektu realizowanego w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska 2007-2013. Głównym celem projektu jest stworzenie nowego produktu turystycznego z zachowaniem dziedzictwa kulturowego regionu. Działania przewidziane w ramach projektu to m.in.: certyfikacja obiektów gastronomicznych serwujących dania regionalne w Augustowie i Druskiennikach, warsztaty kulinarne i promocja obu miast i kuchni regionalnej. Impreza została zorganizowana przez lokalne placówki kultury, Urząd Miejski w Augustowie, Fundację Klubu Szefów Kuchni i Hotel Warszawa pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.