Przed nami ostatnia prosta prowadząca do finałowego starcia Bocuse d’Or Poland 2018, które odbywa się w dniach 27-28 lutego w Radisson Blu Sobieski Hotel Warsaw.
Wyłoniona w preeliminacjach ósemka szczęśliwców walczy o najwyższe trofeum i możliwość reprezentowania Polski w finale europejskim, który odbędzie się 11-12 czerwca w Turynie.
W finale polskim występują (kolejność alfabetyczna):
Jakub Kasprzak – Restauracja Lumiere, Baranowo i Mateusz Gubała (commis)
Paweł Kubera – Hotel DeSilva, Poznań i Paweł Żurkowski (commis)
Patryk Kwieciński – Capri Ristorante & Bar, Warszawa i Ernest Zięba (commis)
Jacek Majcherek – Bistro Słowacki, Gdańsk i Wiktor Bałdyga (commis)
Maciej Majewski – Sofitel, Warszawa i Szymon Ścisłoski (commis)
Marcin Molik – Restauracja Drukarnia, Warszawa i Krystian Campagno (commis)
Dawid Szkudlarek – Folwark Folińscy, Wysoka i Maciej Pisarek (commis)
Dawid Zagrzywiec – Renaissance Warsaw Airport Hotel i Sebastian Graca (commis)
Do konkursu Bocuse d’Or Poland mogli zgłaszać się wszyscy zainteresowani profesjonalni kucharze spełniający podstawowe wymagania. Konkurs skierowany jest do kucharzy czynnych zawodowo (chef), którzy mają ukończone 23 lata. Każdy z kandydatów sam dobierał sobie kucharza asystenta (commis), który nie może mieć więcej niż 22 lata.
Finał krajowych eliminacji Bocuse d’Or Poland 2018 wyłoni zwycięzcę po dwudniowej rywalizacji. Każdego dnia konkursowego przed międzynarodowym jury oraz publicznością występuje czterech szefów kuchni przy wsparciu swoich pomocników, a ich kulinarne zmagania będą trwały 5 godzin i 35 minut.
W tym czasie zawodnicy muszą przygotować danie mięsne dla ośmiu osób, zaprezentowane dla dwóch osób na talerzach oraz dla sześciu na platerze (tacy). Ponadto uczestnicy muszą wykreować danie z ryby w ośmiu porcjach, które zaserwują wyłącznie na talerzach. W tym roku Komitet Wykonawczy na temat przewodni konkursu wybrał następujące produkty:
Danie mięsne skomponowane na bazie łopatki wieprzowej z kością, móżdżku wieprzowego, mąki gryczanej i polskiego jabłka.
Danie rybne przygotowane z jesiotra w akompaniamencie ziemniaka oraz lubczyku.
Oba dania muszą zawierać 50% warzyw, roślin lub ziół, w tym wykorzystane trzy dowolne dodatki według uznania kandydata. Wykorzystanie gotowych produktów do przygotowania dań jest zabronione, z wyjątkiem surowych warzyw obranych, wyczyszczonych, nieprzygotowanych w odpowiednie kształty. W Regulaminie konkursu Organizator dopuścił również użycie przez zawodników produktów marki CHEF.
Konkurs jest prowadzony na takich samych zasadach i wytycznych regulacyjnych ustanowionych przez Międzynarodowy Komitet Organizacyjny Bocuse d’Or. Należy podkreślić, że zasady konkursu są bardzo surowe, a każde spóźnienie wiąże się z otrzymaniem od jurorów punktów ujemnych.
Nad przebiegiem całego konkursu czuwa Head Chef Bocuse d’Or Poland 2018 Jarek Walczyk, za stronę techniczną odpowiada szef Łukasz Konik, zaś w jury konkursu zasiadają najlepsi szefowie kuchni z Polski i zagranicy, w tym szef kuchni z gwiazdkowej restauracji oraz zwycięzca Grand Finale w Lyonie.
Konkurs prowadzi miłośnik polskiej kuchni regionalnej Tomasz Jakubiak.
Bocuse d’Or jest najbardziej prestiżowym konkursem kulinarnym na świecie, a wygrana w Wielkim Finale jest marzeniem niejednego szefa kuchni. W organizowanej co dwa lata kulinarnej rozgrywce biorą udział szefowie kuchni z całego świata (Europa, Azja/Pacyfik, Ameryka Łacińska, USA, Kanada oraz Maroko).
Z pewnością jest o co walczyć. Zwycięzcy wielkiego finału z poprzednich edycji są dziś najbardziej cenionymi i rozpoznawalnymi kucharzami na świecie, niejednokrotnie wyróżnieni gwiazdkami Michelin.
27-28 lutego godz. 10-17
Radisson Blu Sobieski Warsaw Hotel, Pl. Zawiszy
Wstęp wolny, tylko dla osób pełnoletnich
Poradnik Restauratora jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Aut. Smarten PR – oficjalny przedstawiciel Bocuse d’Or w Polsce.
Obejrzyj klip: https://vimeo.com/256677627
Przygotowanie: Dziamski Studio