„Raport o stanie czytelnictwa w Polsce 2022” wskazuje na wzrost czytelnictwa wśród osób w wieku 15-18 lat. Aż 72% nastolatków w ubiegłym roku było czytelnikami książek, a 18% deklarowało czytanie siedmiu lub więcej książek. Również przeprowadzona we wrześniu 2022 r. anonimowa ankieta wśród szefów kuchni i kucharzy zrzeszonych w czołowych polskich stowarzyszeniach kulinarnych dotycząca prasy gastronomicznej potwierdza, że papier cieszy się niesłabnącym autorytetem, bo aż 66,3 % odpowiedzi wskazuje drukowany magazyn branżowy jako prestiżową formę publikacji, a 55,4% osób najchętniej czyta ją w formie papierowej.
“Odnotowany w 2020 roku niewielki wzrost czytelnictwa nie stał się początkiem trendu wzrostowego. Ograniczenia pandemiczne przyniosły w pierwszym roku pandemii nieco większe zainteresowanie czytaniem, a w drugim – zauważalne zmęczenie. Ta sytuacja trwa” – czytamy w raporcie.
Z raportu dowiadujemy się, że książki czytają najczęściej osoby wykształcone i uczące się. 58% stanowią absolwenci szkół wyższych, a 14% osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym.
Książki cieszą się większym zainteresowaniem wśród kobiet (42%) niż mężczyzn (26%). “W jesiennym badaniu lekturę co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 34% respondentów w wieku co najmniej 15 lat, co daje taki sam wynik jak w listopadzie roku 2021. W szerszej perspektywie odsetek czytelników książek nie zmienia się w sposób statystycznie istotny od 2015 roku” – czytamy w komunikacie.
źródło: Biblioteka Narodowa