11-12 czerwca dwadzieścia najlepszych europejskich duetów kucharskich walczyło podczas Bocuse d’Or Europe 2018 w Oval Lingotto Fiere Torino o awans do wielkiego finału w Lyonie 2019.
Zakwalifikowanie się Polski do selekcji europejskiej było już wielkim sukcesem, bowiem po wielu latach nasz kandydat znalazł się wśród najlepszych i ponownie mógł zaprezentować się na arenie międzynarodowej w europejskiej rozgrywce tego najważniejszego na świecie konkursu kulinarnego.
Polski reprezentant Dawid Szkudlarek wspierany przez Macieja Pisarka wystąpił pierwszego dnia zmagań kulinarnych w samym sercu Piemontu i to z pierwszej pozycji. Panowie walczyli dzielnie przygotowując w ciągu 5 godzin i 35 minut dwa wyjątkowe dania, oba dla 15 osób: pierwsze „Żółtko sous-vide z pieczarkami, serem Castelmagno i majonezem szczypiorkowym”, które podali po pięciu godzinach oraz drugie danie zaprezentowane na platerze 35 minut później a znalazła się w nim: „Młoda wołowina w farszu francuskim, w otoczeniu Polskich smaków”.
Dodatkowym utrudnieniem dla wszystkich kandydatów był w tym roku tzw. Secret Ingredient, czyli tajny składnik, który został wylosowany na oficjalnej odprawie dzień przed konkursem a było to spaghetti.
W polskim zespole, który wspaniale reprezentował nasz kraj w Turynie znaleźli się również szefowie: Paweł Oszczyk, który wystąpił w roli trenera wspierając bezpośrednio przy stanowisku naszych kucharzy, Adam Chrząstowski, który zasiadał w zacnym gronie jurorów konkursu wśród pozostałych Prezydentów z innych krajów oraz Łukasz Konik, który koordynował przygotowania wyjazdu na konkurs.
– Jesteśmy dumni z naszego kandydata, nie znalazł się co prawda w pierwszej dziesiątce, ale już sam jego udział w tak wyjątkowym wydarzeniu, godne reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej i krzewienie polskich smaków zasługują na wielkie uznanie. Dziś wiemy, że przed nami dużo pracy, potu i łez, ale zawsze jest warto podejmować rękawicę i walczyć do końca. Dzisiaj bogatsi o te doświadczenia wracamy do Polski by pracować dalej i wytyczać nowe cele. Miesiące przygotowań, nieprzespanych nocy i stresujących sytuacji z pewnością nie pójdą na marne. Gdy ma się marzenia to trzeba po nie sięgać. Przed Dawidem i jego commisem Maćkiem wiele nowych wyzwań. Panowie dziękujemy za Waszą ciężką pracę, determinację i reprezentowanie Polski w pięknym stylu oraz umacnianie pozycji polskiej gastronomii na międzynarodowej arenie kulinarnej – mówi Jacek Krawczyk, oficjalny przedstawiciel w Polsce Bocuse d’Or.
Puentą i drogowskazem dla naszych zawodników niech będą słowa Lea Linster, zwyciężczyni Bocuse d’Or w 1989 roku, która powiedziała: „(…) Kiedy bierzesz udział w Bocuse d’Or, niezależnie czy wygrywasz czy nie to obierasz drogę, która czyni pasję jeszcze bardziej fundamentalną częścią twojego życia a przyjemność z niej czerpiesz jeszcze wiele lat później”.
Zwycięzcy Bocuse d’Or Europe 2018:
1 miejsce – Norwegia Christian André PETTERSEN, 28 lat, Restaurant Mondo Assisted by Håvard André JOSDAL ØSTEBØ
2 miejsce – Szwecja Sebastian GIBRAND, 29 lat, Lux Restaurants Assisted by Tommy MYLLYMÄKI
3 miejsce – Dania Kenneth TOFT-HANSEN, 36 lat, Svinkløv Badehotel
Assisted by Christian WELLENDORF KLEINERT
Ponadto do Wielkiego Finału w Lyonie w 2019 roku zakwalifikowały się zespoły z następujących krajów: Finlandia, Francja, Belgia, Szwajcaria, Węgry, Islandia, Wielka Brytania oraz Włochy, które otrzymały „dziką kartę”.
Nagroda dla najlepszego pomocnika – Curtis MULPAS z Włoch
Nagroda specjalna za danie na talerzu – Matthieu OTTO z Francji
Nagroda specjalna za danie na platerze – Ismo SIPELÄINEN z Finlandii
– Bardzo dziękujemy szefowi Adamowi Chrząstowskiemu, przewodniczącemu Akademii Bocuse d’Or Poland, za ogromne zaangażowanie i poświęcony czas. Jego wiedza i doświadczenie są nieocenione. Pawłowi Oszczykowi za treningi i wsparcie oraz Łukaszowi Konikowi za koordynację przygotowań wyjazdu do Turynu. Serdeczne podziękowania również dla partnerów, którzy wspierają polskich kucharzy: CHEF, Debic, Grimbergen, Gastro Magic Service, Convotherm, Charvet, Mise En Place – dodał Jacek Krawczyk.
31 lat temu Paul Bocuse, Szef Stulecia, stworzył najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny na świecie: Bocuse d’Or. Z biegiem lat rywalizacja ujawniła największych szefów kuchni na świecie i wprowadziła na salony gastronomię wszystkich regionów świata.
Aut. Smarten PR – oficjalny przedstawiciel w Polsce:
Bocuse d’Or i Coupe du Monde de la Patisserie
Zdjęcia: Julien Bouvier i Smarten PR