W przeddzień 33. rocznicy stanu wojennego, 12 grudnia 2014 r., prezes naszego wydawnictwa Wiesław Generalczyk postanowieniem z dnia 21 października 2014 r. został odznaczony na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wolności i Solidarności.
Krzyż Wolności i Solidarności jest wzorowany na Krzyżu Niepodległości, drugim po Orderze Virtuti Militari najwyższym odznaczeniu wojskowym okresu międzywojennego, czerpie też z tradycji Polskiego Państwa Podziemnego, będąc świadomym ideowym nawiązaniem do Krzyża Armii Krajowej.
Jedynie w przypadku Krzyża Wolności i Solidarności specjalny samodzielny zespół przy IPN zajmuje się przeprowadzaniem wymaganych kwerend archiwalnych każdej typowanej do odznaczenia osoby. Osoba ta jest zobowiązana do udzielenia pisemnej zgody na procedurę sprawdzeniową.
Przyznane Wiesławowi Generalczykowi odznaczenie (wg starych zasad) jest nagrodą przyznawaną działaczom opozycji zwalczającym dyktaturę komunistyczną, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 roku do 4 czerwca 1989 roku (z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 roku do 12 grudnia 1981 roku) na terytorium Polski przez co najmniej 12 miesięcy:
1) byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL,
2) prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL.
Więcej informacji na temat Krzyża Wolności i Solidarności na stronie Kancelarii Prezydenta RP: www.prezydent.pl i o nowych zasadach przyznawania odznaczenia na stronie Sejmu RP: www.sejm.gov.pl
Stanowisko IPN ws. weteranów środowiska Solidarnościowego.
W dniu 3 stycznia 2018 r. decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Wiesławowi Generalczykowi – nadano odznakę honorową “Działacza opozycji antykomunistycznej” – za zasługi dla niepodległości w latach 1956-1989.