Okapy gastronomiczne to kolejny punkt niezbędnego wyposażenia kuchni restauracyjnej, w której znajdziemy urządzenia emitujące dużą ilość ciepła, dymu, zapachów i pary wodnej.

Zadaniem okapu jest wychwytywanie i usuwanie tych niepotrzebnych czynników, które dodatkowo rozprzestrzeniają się w pomieszczeniu i brudzą inne sprzęty oraz znacznie podnoszą temperaturę powietrza. Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Ogrzane powietrze z różnego typu zanieczyszczeniami dostaje się do wyciągu, sączy przez filtry labiryntowe, które zatrzymują wodę, olej, sadzę itp., a następnie za pośrednictwem kanału wylotowego wilgoć jest podawana bezpośrednio do rury składowania, która znajduje się w dolnej części okapu.

Okap wraz z system wentylacyjnym ma wyprowadzić zanieczyszczone powietrze, oczyścić je i doprowadzić do kuchni czyste oraz świeże. Innowacyjne modele, które są obecnie dostępne na rynku dobrze się czyści i komfortowo użytkuje.

– Nowoczesne okapy gastronomiczne są głównym elementem systemu usuwania i nawiewania powietrza. Mają za zadanie stworzyć przyjazny klimat i komfortowe warunki pracy w pomieszczeniu kuchennym wraz z maksymalnym odfiltrowaniem  zanieczyszczeń z wyciąganego powietrza w celu zabezpieczenia zabrudzenia kanałów wentylacyjnych. Prawidłowe funkcjonowanie wentylacji wymaga starannego wyboru modelu i wielkości okapu oraz jego właściwego usytuowania w kuchni – mówi Wojciech Pomagier, manager ds. rozwoju produktu Dora Vent.

Podstawowy podział okapów gastronomicznych wynika z jego miejsca montażu. Wyróżniamy okapy przyścienne oraz okapy centralne.
Ze względu na kształt okapy możemy podzielić na skośne, trapezowe (ze ścięciem) oraz skrzyniowe, a biorąc pod uwagę sposób działania wyróżniamy okapy wyciągowe oraz nawiewno-wyciągowe. 

Okapy wyciągowe odpowiadają jedynie za wyciąganie oparów zawierających tłuszcz, natomiast wśród okapów nawiewno-wyciagowych możemy wymienić:
• Okapy kompensacyjne – strumień powietrza kompensacyjnego nawiewany jest do pomieszczenia,
• Okap indukcyjne – strumień powietrza indukcyjnego nawiewany jest na filtry,
• Okapy kompensacyjno-indukcyjne – oba strumienie powierza, zarówno kompensacyjny, jak i indukcyjny nawiewane są równocześnie.
Planując kuchnię lub jej remont warto od razu dokonać wyboru rozmieszczenia kuchenek, a następnie okapów. Jest to o tyle ważne, że w tym momencie można zdecydować, jaki okap wybrać.

Jeżeli kuchenki będą ustawione na środku kuchni wtedy konieczny jest okap centralny lub inaczej określany nazwą wyspowy, czy środkowy, to jeden z rodzajów okapów, które nie są wymagane do montażu na ścianie. Jest on zawieszony nad wszelkiego rodzaju urządzeniami.

Natomiast, kiedy będą stały pod ścianami, to przyda się okap przyścienny. Bardzo ważną sprawą jest dopasowanie okapu do wielkości kuchni. Podstawą jego sprawnego funkcjonowania jest prawidłowy dobór pod względem typu, gabarytów, wydajności oraz instalacji, do której zostanie podłączony. Warto pamiętać o tym, żeby obrys był większy o ok. 20 cm niż obrys urządzenia lub urządzeń, nad którymi będzie zawieszony.

– W związku z tym, że prawidłowy dobór okapu dla użytkownika może być dość kłopotliwy na podstawie bieżącego projektu dobieramy odpowiedni okap. Nie ograniczamy się tylko do wyboru modelu okapu, ale proponujemy odpowiednie gabaryty, dobór filtrów oraz ilości stopni filtracji czy wyznaczamy wydatki powietrza wywiewanego i nawiewanego do pomieszczenia, które to stanowią materiałem wsadowym dla projektantów wentylacji – mówi Wojciech Pomagier z firmy Dora
Vent.

Bardzo ważną funkcją okapów, która przyda się w każdej kuchni jest łapacz tłuszczu. Są to specjalne filtry wchłaniające mgłę olejową i opary tłuszczu. Dzięki temu będzie znacznie mniej sprzątania, bo na meblach, ścianach i sprzętach kuchennych nie będą pojawiać się i osadzać tłuste plamy. Testując sprzęt, albo rozmawiając z przedstawicielem firmy warto upewnić się, że taki filtr łatwo się zdejmuje i co ważne, warto wybrać taki, który można myć w zmywarce.

– Nasze okapy pracując jako element wyciągowy są wyposażone przede wszystkim w filtry przeciw tłuszczowe w technologii Micro Drop™ oraz jako kolejny stopień filtracji mogą być dodatkowo wyposażone w filtry ultrafioletowe (UV-C Ozone) – dodaje Wojciech Pomagier. 

Przy wyborze okapu warto zwrócić na nie uwagę, bowiem może w znaczącym stopniu wpłynąć na ich wydajność, a także sprawić, że praca przy nich będzie bardziej komfortowa i bezpieczna. Wśród najbardziej istotnego  wyposażenia dodatkowego można znaleźć:
• technologię UV-C, która usuwa tłuszcz dzięki zastosowaniu promieni UV,
• labiryntowe łapacze tłuszczu,
• oświetlenie jarzeniowe,
• przeciwogniowy filtr labiryntowy.

Oprac. red

Kalendarium

Najpopularniejsze