Izolacja społeczeństwa w tym zakaz kontaktów towarzyskich w szerszym gronie, znaczące ograniczenie dostępu do usług gastronomicznych, zmiana stylu życia skoncentrowanego wokół ogniska domowego oraz powszechna dbałość o kondycję zdrowotną, czyli skutki pandemii będą miały znaczący wpływ na trendy żywieniowe w 2021 r. i w latach następnych.

W 2021 r. niestety spożywanie posiłków poza domem nie będzie już taką przyjemnością i radością do jakich przywykliśmy. Znikną uwielbiane przez gości bufety oraz sharing dishes, czyli dzielenie się posiłkiem przy stole z jednego talerza czy półmiska. Goście restauracji będą musieli przywyknąć do używania kodów QR – bezdotykowego zamawiania posiłków i opłacania rachunku, ale też do skróconych kart menu, postawionych barier ochronnych, ograniczonego serwisu kelnerskiego i sommelierskiego oraz rosnącej liczby pojawiających się na rynku aplikacji z usługą delivery, dostarczających posiłki do domów, czyli teoretycznie w bezpieczniejsze miejsce. W przyszłym roku restauracje staną przed dwoma znaczącymi wyzwaniami: pierwszym najważniejszym będzie pozostanie w biznesie, a drugim stworzenie oferty bezpiecznej, przyjaznej i skoncentrowanej na ochronie zdrowia gości oraz łatwej dostępności.

Nawet sławni i cenieni szefowie kuchni zmuszeni zostaną do zmian systemu oraz warunków pracy. Wraz z zamknięciem tysięcy restauracji najlepsi szefowie kuchni będą poszukiwać tańszych i prostszych rozwiązań, wynajmując tzw. ciemne kuchnie lub otwierając swoje małe bistra serwujące dania z tzw. okienka. Niektórzy będą podnajmować kuchnie znajomych, by łączyć siły i doświadczenie, a tym samym ratować te lokale, którym uda się przetrwać. Zmieni się również ich podejście do serwowanego jedzenia, zrezygnują z wyszukanych potraw na rzecz wygodnego jedzenia na najwyższym poziomie. Powstaną autorskie burgery, grillowe kanapki, salsy, makarony i inne dania, które dotąd kojarzone były z tanim jedzeniem, teraz nabiorą zupełnie innego znaczenia i wizerunku. Z uwagi na ograniczony popyt na usługi gastronomiczne możliwy będzie wzrost cen na oferowane usługi, będą one jednak zdecydowanie wyższej jakości.

Joanna Ochniak

certyfikowany, międzynarodowy juror konkursów kulinarnych,

Przewodnicząca Komitetu Obchodów Międzynarodowego Dnia Szefów Kuchni w WorldChefs Association

członek OSSKiC, ambasador Kulinarnego Pucharu Polski

 

W numerze styczniowym Poradnika Restauratora przeczytasz cały artykuł.

oprac. red.

Najpopularniejsze