Polacy, podobnie jak w krajach zachodnich, coraz częściej jedzą poza domem i chętniej niż kiedykolwiek wcześniej odwiedzają restauracje. Z raportu „Polska na Talerzu 2019” przeprowadzonego w kwietniu 2019 r. przez IQS wynika również, że przy wyborze miejsca, szczególne znaczenie ma smak serwowanych potraw i chęć poznania nowych smaków.

 

Nie przywiązujemy natomiast zbytniej wagi, do jakości i profesjonalizmu obsługi kelnerskiej oraz sposobu podania. Warto zdać sobie jednak sprawę, że idealnym dopełnieniem smaku potraw mogą być walory wizualne. W minionych stuleciach wypracowano kilka stylów serwowania dań, które dodadzą posiłkowi finezji i smaku.

SERWIS NIEMIECKI

Zwany również amerykańskim lub talerzowym. To najpopularniejszy sposób podawania dań. Kelner przynosi pojedynczy talerz i kładzie go na stole przez prawe ramię gościa. Nakładanie i dekorowanie potrawy odbywa się w kuchni, stąd porcja dla wszystkich, niezależnie od płci, jest taka sama. Przy zachowaniu serwisu niemieckiego bardzo ważna jest kolejność podania. Napoje i dodatki powinny znaleźć się na stole przed daniem głównym. Po stronie lewej znajduje się miejsce na surówki, po prawej na dodatki owocowe lub sosy, które powinny znaleźć się w naczyniach spójnych z pozostałymi talerzami. Klienci zaznajomieni ze stylem serwisu amerykańskiego nie powinni wyciągać rąk po talerze, ale zaczekać aż kelner położy dania na stole.

SERWIS ANGIELSKI

Niektórzy sztukę serwowania dań porównują do spektaklu. W przypadku angielskiego serwisu główną, szekspirowską rolę zawsze gra stolik kelnerski. Na specjalnym wózku kelner przygotowuję do podania część dań: kroi mięsiwa, dzieli je na porcje i dekoruje potrawy, a następnie serwuje je na talerzu i podaje gościom do stolika. To szczególnie popularna metoda serwowania owoców morza, a także ryb, mięs oraz deserów. Wszystkie potrawy podawane są z prawej strony. Serwis angielski wymaga od kelnerów dobrej prezencji i doświadczenia, ponieważ duże znaczenie ma tutaj kolejność wykonywania poszczególnych czynności. Obsługa musi również sprawnie posługiwać się nożem kuchennym i sztućcami. Ten rodzaj serwisu sprawdza się na przyjęciach z niewielką liczbą gości lub na wyjątkowych kolacjach dla par. W restauracji może być stosowany, jako dodatkowa usługa na specjalne okazje.

SERWIS FRANCUSKI

To niezwykle skomplikowany proces podawania posiłków wymagający od kelnerów obycia i perfekcji, ale również wiedzy i zaznajomienia samych gości. W stylu francuskim stoły zastawiane są pustą zastawą, a poszczególne elementy dania, wnoszone są na półmiskach i paterach. Następnie, obsługa prezentując potrawy czeka na sygnał gości, aby móc rozpocząć równoległe serwowanie, które wyjątkowo odbywa się z lewej strony. Do nakładania używa się łyżki i widelca. Serwis francuski jest stosowany głównie na wykwintnych, uroczystych przyjęciach lub w eleganckich restauracjach.

ZASTAWA STOŁOWA

Dopełnieniem każdego profesjonalnego serwisu kelnerskiego powinna być zastawa. Najlepiej wykonana z wysokiej jakości porcelany i przede wszystkim ujednolicona dla każdego stolika.
– Eleganckie, porcelanowe nakrycie stołu to wyraz szacunku dla gości. Porcelana jest produktem najwyższej jakości, symbolem piękna i estetyki, dlatego szczególnie sprawdzi się w restauracjach, które oprócz gwarancji smaku, oferują swoim klientom niezapomniane doznania wizualne i najwyższy poziom serwisu kelnerskiego – mówi Mariusz Dydjow, manager ds. marki Lubiana.
Niezależnie od stosowanego w restauracji stylu każdy z serwisów powinien zapewnić gościom maksymalny komfort i być tłem dla smaków i aromatów potraw. Szczególnie, jeśli klienci nie są zaznajomieni z kelnerskim savoir vivre. 

DSC_7522
DSC_7522
DSC_7697
DSC_7697
DSC_7143
DSC_7143


oprac. red.

Fot. Arch. Lubiana

Najpopularniejsze