Prezydent podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3010 zł na pracownika dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku katastrofy ekologicznej. Na wypłatę jednorazowego świadczenia dla firm, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.
Wsparcie dla przedsiębiorców
Ustawa przewiduje wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego pracownika. Firma otrzyma świadczenie, jeżeli jej przychód spadł o co najmniej 50 proc.
O pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy m.in. z branży:
turystycznej (hotele i inne obiekty noclegowe, działalność organizatorów turystyki itd.),
gastronomicznej (restauracje, bary itd.),
sportowo-rekreacyjnej (wypożyczalnie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego itd.).
Pełen krąg podmiotów, którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostanie wyszczególniony w rozporządzeniu Rady Ministrów. Podobnie jak okresy, za jakie wypłacane będzie świadczenie.
Warunki przyznania świadczenia
Firma otrzyma jednorazowe świadczenie, jeżeli wykaże spadek przychodów o przynajmniej 50 procent w stosunku do przychodu uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających ten miesiąc albo w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.
Wsparcie przysługuje firmom, które posiadają PKD określone w rozporządzeniu oraz których działalność znajduje się na obszarze powiatów nadodrzańskich, również wymienionych w rozporządzeniu.
Wnioskowanie o świadczenie
Świadczenie będzie przyznawane na wniosek płatnika składek. Będzie na to czas do końca roku. Wnioski będzie można składać wyłącznie online – za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Kiedy wypłaty?
Pieniądze będą wypłacane niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności mającej wpływ ma prawo do świadczenia i jego wysokość. ZUS poinformuje na profilu informacyjnym pracodawcy o kwocie wypłaconego jednorazowego świadczenia.
Z jednorazowego świadczenia nie będzie możliwe dokonywanie potrąceń i egzekucji.
Dodatkowo kwota jednorazowego świadczenia będzie zwolniona z podatku.
Bon turystyczny na dłużej
W ustawie znalazły się również przepisy przedłużające ważność bonów turystycznych przyznanych rodzinom w czasie pandemii COVID-19. Nowe przepisy przewidują, że z bonu będzie można korzystać do 31 marca 2023 r. Bonem można płacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski.