Obwarzanek krakowski wkrótce znajdzie się na liście produktów chronionych unijnymi przepisami, jeśli inni członkowie UE nie zgłoszą zastrzeżeń do wniosku o jego rejestrację. Wypiek może zostać zarejestrowany jako “chronione oznaczenie geograficzne” – informuje portal tvp.info.pl.
16 lutego br. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej został opublikowany wniosek o rejestrację obwarzanka krakowskiego. Teraz inne państwa członkowskie mają sześć miesięcy na składanie ewentualnych sprzeciwów – poinformowało biuro prasowe małopolskiego urzędu marszałkowskiego. Jeśli zastrzeżeń do produktu nie będzie, to obwarzanki krakowskie będą mogły być wypiekane tylko na terenie Krakowa oraz powiatu krakowskiego i wielickiego. Wniosek o rejestrację obwarzanka krakowskiego zgłosiła grupa piekarzy działających przy Jurajskiej Izbie Gospodarczej. Jak podkreślili, nazwa obwarzanek krakowski jest używana dla określenia obwarzanka produkowanego w Krakowie i najbliższej okolicy. Jego nazwa wywodzi się od sposobu produkcji – obwarzania, czyli obgotowywania ciasta w podgrzanej wodzie. Obwarzanki krakowskie są sprzedawane na terenie całego miasta, m.in. z charakterystycznych oszklonych wózków. Średnio sprzedawanych jest blisko 150 tys. sztuk tego pieczywa dziennie.
Do tej pory Komisja Europejska zarejestrowała takie małopolskie produkty jak: bryndza podhalańska, redykołka, oscypek. Na rejestrację oczekują w KE kolejne wnioski z regionu dotyczące: chleba prądnickiego, fasoli “Piękny Jaś” z Doliny Dunajca, jabłka łąckiego, karpia zatorskiego, kiełbasy lisieckiej oraz suski sechlońskiej.
(Źródło: tvp.info.pl)