Przeciętny Europejczyk wypija ponad 100 litrów wody butelkowanej rocznie, my – 78. Przeliczając tę wartość na dzienne spożycie, okazuje się ,że statystyczny Polak wypija dziennie średnio ok. 200 ml wody butelkowanej t.j. ok. 1 szklanka. To stanowczo za mało. Woda posiadająca zero kalorii i najwyższą jakość potwierdzoną badaniami, jest najzdrowszym płynem dla naszego organizmu, dlatego warto wyrabiać w społeczeństwie nawyk picia do 2 l. dziennie tego płynu.
Tylko 44% Polaków deklaruje, że pije wodę codziennie, natomiast 61% sięga po nią dopiero, gdy odczuwa pragnienie i tylko 10% rodaków deklaruje, że pije ją w zalecanych przez medycynę ilościach. Efekty wieloletniej edukacji i promocji na szczęście widać, bowiem w roku 2010 (78l/os/rok) wypiliśmy jej dwukrotnie więcej niż w roku 2000 (35l/os/rok). Picie wody stało się nawet „modne„. Przy zwiększonym spożyciu warto również zadbać o dobór odpowiedniej wody dla potrzeb naszego organizmu. A taką wodę może nam pomóc wybrać, poza lekarzami i dietetykami, profesjonalnie przygotowana obsługa kelnerska lokali gastronomicznych.
Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy” zrzeszająca producentów wód butelkowanych, której jednym z naczelnych zadań jest promocja wód mineralnych, źródlanych i stołowych w ramach kontynuacji działań edukacyjnych z wielką przyjemnością i nadzieją inicjuje i włącza się w warsztaty branży gastronomicznej prowadzone przez Akademie Kelnerską Grzegorza Górnika. Chcemy zainteresować restauratorów, menadżerów, szefów restauracji i profesjonalną obsługę kelnerską, edukacją w zakresie klasyfikacji i jakości polskich wód butelkowanych, aby w lokalach gastronomicznych głównym kryterium wyboru wody nie było tylko to czy woda jest gazowana czy nie gazowana. Chcemy informować o tajemnicach jakie kryje woda czyli o jej różnorodnej mineralizacji, znaczeniu dla zdrowia, sposobach podawania i przechowywania. Różnorodność składu mineralnego polskich wód pozwala na dobranie wody odpowiedniej dla indywidualnego zapotrzebowania a minerały w nich zawarte mogą w znacznym stopniu uzupełniać niedobory tych składników w codziennej diecie.
W krajach europejskich nie tylko w najbardziej prestiżowych restauracjach do kart win dołączane są karty z wodami mineralnymi a hydrosommelierzy doradzają wybór właściwej wody do potraw. Branża gastronomiczna, która poza handlem detalicznym jest najbliżej potencjalnego konsumenta wód butelkowanych, może w dużym stopniu przysłuży się do wyrobienia dobrych nawyków żywieniowych i wzrostu konsumpcji wody butelkowanej, której miejsce w restauracji nie powinno ograniczać się do towarzyszenia potrawom czy winom, lecz harmonijnie się z nimi łączyć. Branża ta może również wykreować grono kompetentnych rodzimych hydrosommelierów.
,,Akademia Kelnerska Grzegorza Górnika, Krajowa Izba Gospodarcza -Przemysł Rozlewniczy , Centrum Wina” zaprasza na Warsztaty Kelnerskie (kelner od wody ,wina) „Hydrosommelier” i ,,Winesommelier” które odbędą się 17 listopada br. w Hotelu ,,Hubertus” przy ul. Mickiewicza 5 w Rzeszowie.
Warsztaty są skierowane tylko dla menagerów, kierowników restauracji, kelnerów profesjonalistów i adeptów sztuki kelnerskiej. Udział w warsztatach jest odpłatny – (200 zł od osoby + 29,90zł – Komiks Kelnerski) wpłatę dokonać należy (najpóźniej na dwa dni przed terminem warsztatów) przelewem na adres:
Agencja Promocji Pracy i Reklamy – “WSCHÓD”
Akademia Kelnerska Grzegorza Górnika
ul. Piłsudskiego 37a, 24-100 Puławy
Nr konta: 61 1020 3219 0000 9402 0025 2213
Udział w warsztatach należy potwierdzić przesłaniem dokumentem przelewu i ankiety osobowej
e -mailem na adres:
grzegorz.gornik@wp.pl , telefon kontaktowy numer: 502 46 55 47