Dobrze dobrane, nowoczesne meble gastronomiczne gwarantują sprawny serwis, a ten w branży HoReCa ma ogromne znaczenie. Producenci proponują restauratorom specjalne ciągi wydawcze łączące wiele pojedynczych urządzeń i mebli gastronomicznych w jedną całość zapewniającą sprawny system wydawania potraw zimnych i gorących oraz atrakcyjne zaprezentowanie serwowanego menu. Jak skomponować ciąg idealny?
Sposób obsługi klienta oraz charakter podawanych dań to główne wytyczne podczas projektowania ciągu. Jeśli Goście w lokalu mogą dokonywać wyboru potraw, ale podawane są one przez obsługę, warto zastosować witryny i nadstawki zamknięte od strony klienta. Gdy w lokalu panuje samoobsługa można zastosować witryny z klapkami uchylnymi lub nadstawki i witryny otwarte od strony klienta oraz bufety samoobsługowe. Kluczowy pozostaje także właściwy dobór urządzeń. Niegdyś stosowano bemary wodne wymagające kontroli poziomu wody, uzupełniania jej, a na koniec dnia pracy opróżniano je i czyszczono.
– Następnie na rynku pojawiły się bemary wodne z automatyczną kontrolą poziomu wody i napełniania, co prócz ograniczenia ingerencji obsługi w pracę urządzenia spowodowało zwiększenie bezpieczeństwa. Obecnie, najnowszym rozwiązaniem, które znajdą Państwo również w ofercie firmy Komat są bemary powietrzne, które są praktycznie bezobsługowe. Urządzenia te osiadają komorę wyposażoną w układ grzewczy z płytą ceramiczną, czynnikiem grzewczym jest natomiast powietrze – opisuje Anna Kostuszyńska, Dyrektor ds. Marketingu Komat.
Obsługa urządzeń znajdujących się w ciągu powinna być wręcz intuicyjna, a utrzymanie ich w czystości komfortowe i łatwe. Rozwiązaniem takim są np. stosowane przez Komat w urządzeniach chłodniczych parowniki pokryte specjalną powłoką w procesie kataforezy zapewniające najwyższe standardy higieniczne. Anna Kostuszyńska radzi, aby potrawy ciepłe utrzymać w stałej temperaturze, jednocześnie nie doprowadzając do ich wysuszenia. Natomiast potrawy wymagające przechowywania w obniżonych temperaturach należy umieścić w urządzeniach chłodniczych, które zapewnią im stałą, odpowiednio niską temperaturę przez cały czas prezentacji.
– W przeszłości normalne było podawanie wszystkich elementów posiłku na jednym talerzu. Obecnie, mając na celu utrzymanie odpowiednich temperatur, często poporcjowane już sałatki umieszcza się w salaterkach w witrynie chłodniczej, a dania ciepłe serwowane są na podgrzewanych w dystrybutorze talerzach. Ważna jest również kolejność umiejscowienia dań w ciągu. Najlepiej na początku umieścić potrawy zimne, które nawet w przypadku długiego oczekiwania w kolejce nie utracą swoich wartości. Najbliżej kas warto natomiast umiejscowić dania ciepłe, w przypadku których zbytnia utrata temperatury oznacza również utratę ich walorów smakowych – dodaje specjalistka.
Jakość ponad wszystko
Jedną z najważniejszych kwestii podczas doboru i konfiguracji urządzeń wchodzących w skład samoobsługowych ciągów wydawczych jest zapewnienie szybkiego i sprawnego wydawania posiłków bez utraty ich walorów smakowych.
– Główne zasady, jakimi kieruje się Dora Metal przy produkcji ciągów wydawczych, to przede wszystkim funkcjonalność urządzeń, ich ergonomia, nowoczesne wzornictwo i wygoda obsługi personelu – a w konsekwencji satysfakcja Klientów. W trakcie projektowania ciągu należy pamiętać o rozładowaniu natężenia ruchu, prowadzącego do tworzenia się kolejek. Polega to na ułatwieniu Klientowi dostępu do takich rzeczy, jak np. talerze i sztućce. Do tego celu służą: dystrybutory talerzy umiejscowione na początku ciągu wydawczego, jak również pomocniki kelnerskie, na których są umieszczone sztućce, szklanki oraz serwetki łatwo dostępne dla Gości. Klient musi mieć też łatwy dostęp do napojów, deserów i potraw utrzymywanych w chłodnych temperaturach, do czego najlepiej służą witryny chłodnicze otwarte od jego strony (bądź zabezpieczone uchylnymi klapkami). Ważna jest też odpowiednia ekspozycja dań oraz opis zawartości bemarów. Stosując się do powyższych wytycznych zyskamy pewność, że nasz ciąg będzie w pełni funkcjonalny – podkreśla Agata Polcyn, Specjalista ds. Public Relations Dora Metal.