Od 12 i 13 lutego br. Bożena Sikoń-Wojtal i Andrzej Bałdyga poprowadzą cykl szkoleń dla nauczycieli szkół gastronomicznych. Projekt jest częścią Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Unii Europejskiej.
Szefowie podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą w ramach projektu „Specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli zawodu w branży gastronomiczno-turystycznej“. Składa się on z dwóch szkoleń. Jedno z nich, „Weekend z szefem kuchni”, to praktyczne warsztaty pod okiem uznanego szefa. Zajęciami w tej części pokieruje między innymi Andrzej Bałdyga. 19 lutego i 26 marca zaprosi uczestników szkolenia do swojej kuchni w hotelu Bryza w Juracie. Drugie ze szkoleń nosi nazwę „Smaki nowoczesnej gastronomii”. Moduł „Tajemnice czekolady” poprowadzi Bożena Sikoń-Wojtal, szefowa cukierni hotelu Jan III Sobieski. Zajęcia będą odbywać się w Akademii Kurta Schellera. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 12 i 13 lutego, a kolejne na 12 i 13 marca, 9 i 10 kwietnia, 30 kwietnia i 1 maja, 21 i 22 maja, 5 czerwca oraz 11 i 12 czerwca.
Szefowie z Fundacji Klubu Szefów Kuchni od lat dbają o podnoszenie poziomu polskiej oświaty gastronomicznej. Dlatego z zapałem włączyli się w prace przy unijnym projekcie. Jego celem jest podniesienie kwalifikacji nauczycieli kształcenia zawodowego w nowatorski sposób. Zajęcia i warsztaty będą odbywały się w małych grupach, a w przypadku „Weekendu z szefem kuchni”, w pracujących pełną parą restauracjach. Umiejętności nabyte w trakcie szkoleń pozwolą nauczycielom unowocześnić warsztat dydaktyczny i lepiej kształcić młode pokolenia kucharzy.
PROWADZĄCY
Bożena Sikoń-Wojtal
Od wielu lat z powodzeniem rozpieszcza gości w hotelu Jan III Sobieski, gdzie pracuje jako szefowa pracowni cukierniczej. Urodzona w Warszawie, tam też skończyła Technikum Przemysłu Cukierniczego przy ul. Majdańskiej. Kolejne etapy edukacji zaprowadziły ją do Poznania, gdzie obroniła licencjat w Wyższej Szkole Gastronomi i Hotelarstwa. W roku 1983 zdobyła tytuł mistrzowski i jednocześnie dyplom w zawodzie cukiernika. Ukończyła liczne staże zagraniczne, w tym między innymi w roku 1992 w szkole dekoratorstwa artystycznego we Francji, a w 1995 w szkole ,,Lenotre” również we Francji, gdzie głównym tematem szkolenia była czekolada. Osiągnięcia zawodowe doprowadziły ją do wyróżnienia w postaci licznych zaproszeń do udziału w konkursach w charakterze jurora. Nieustannie pracuje nad przygotowywaniem kadry juniorskiej do różnorodnych konkursów. Jej podopieczni zaprezentowali wiedzę przekazaną przez mistrzynię cukiernictwa między innymi podczas konkursu gastronomicznego w Mastricht, ,,Eurogastro 99″ (Grand Prix za deser), międzynarodowego konkursu dla szkół we Włoszech (złoty medal), konkurs w Brnie. W 2004 roku była również trenerem polskiej Drużyny Narodowej w Mistrzostwach Świata w Las Vegas. Jest też autorką emitowanego na ekranie Kuchnia.tv programu „Łakocie Bożeny Sikoń”. Została nominowana do tytułu Cukierniczej Osobowości Roku 2010 w plebiscycie „Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego”. Głosowanie trwa do 24 lutego. Wystarczy wejść na stronę www.ppic.pl, zalogować się i wybrać swojego kandydata.
Andrzej Bałdyga
Obecnie szef kuchni słynnego hotelu Bryza Resort & Spa w Juracie, absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w żeglarstwie oraz Studium Gastronomiczno-Spożywczego w Olsztynie. Karierę zawodową rozpoczął w największej sieci hotelowej w Polsce Orbis SA jako szef kuchni Hotelu Mercure Mrongovia w Mrągowie pod okiem takich sław kulinarnych jak: Grzegorz Kazubski, Dariusz Pazikowski i Jacek Szczepański. Kolejne doświadczenia kulinarne nabywał podczas stażów w Hotelu Westin pod okiem Artura Grajbera oraz w Hotelu Jan III Sobieski – pod okiem Roberta Sowy. Oprócz doświadczeń kulinarnych zdobył tam duże doświadczenia organizatorskie. Do dalszych działań kulinarnych zainspirował go ówczesny dyrektor Hotelu Mercure Mrongovia Krzysztof Dubrow. Angażuje się czynnie w działania promujące region warmińsko-mazurski. W latach 2005-2007 organizował akcje charytatywne podczas międzynarodowych festiwali muzyki country w Mrągowie. Dochód z przeprowadzonej akcji został przeznaczony na szczytny cel – wakacje dla harcerzy oraz wychowanków szkoły dzieci niepełnosprawnych w Mrągowie. Uczestniczy również i pomaga w organizacji konkursów szkolnych, ściśle współpracuje ze Szkołą Gastronomiczną w Elblągu przekazując swoją wiedzę i umiejętności, a także przygotowując programy merytoryczne. Jest członkiem Rady Naukowej Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego.