Owoce morza to wykwintna przekąska, która staje się powoli coraz bardziej dostępna. Popularnym trendem wśród restauratorów jest organizowanie dnia owoców morza, kiedy to wybór dań z frutti di mare jest większy, a ceny – promocyjne. Najważniejsza jest jednak jakość i świeżość podstawowych składników – owoców morza – dlatego tak ważne jest to, gdzie je kupujemy, jak transportujemy oraz przechowujemy. Oto kilka przepisów, które mogą być inspiracją do wzbogacenia menu Twojej restauracji o potrawy z owoców morza.
Sposób na krewetki
Krewetki można kupić w różnych postaciach – świeże lub mrożone, surowe albo obgotowane, w skorupkach lub obrane. Po ugotowaniu, niezależnie od gatunku, przybierają barwę pomarańczowoczerwoną lub różową. Zawierają dużo łatwo przyswajalnego białka, tylko około 2% tłuszczu, witaminy z grupy B oraz minerały – selen, miedź, potas i fosfor.
Są idealnym składnikiem pizzy, zapiekanek oraz tapasów, czyli dekoracyjnych przekąsek. Pasują do przystawek z owocami cytrusowymi i awokado. Mięso krewetek dobrze komponuje się z sushi oraz z daniami na bazie makaronu, ryżu i warzyw.
Przepis na krewetki z awokado
Krewetki wyjmij wcześniej z opakowania i rozmrażaj w przykrytym naczyniu w temperaturze pokojowej. Awokado umyj i osusz, przetnij wzdłuż przez środek, rozdziel połowy i wyjmij pestkę. Usuń miąższ tak, by pozostał jedynie gruby brzeg owocu. Tak spreparowany owoc skrop obficie sokiem cytrynowym i odstaw do lodówki. Wycięty miąższ awokado pokrój w małą kostkę. Majonez połącz z creème fraiche, resztką soku z cytryny, whisky oraz solą i pieprzem. Obmyte, osuszone i posiekane zioła wymieszaj z sosem. Do tak przygotowanego sosu dodaj krewetki i kostki awokado, a następnie wypełnij nim połówki awokado. Przybierz delikatnymi gałązkami koperku.
Ciekawostka:
Rozmiar krewetek określa się liczbą sztuk na funt lub kilogram wagi. Największe są krewetki królewskie i tygrysie, najmniejsze – szare, zwane koktajlowymi.
Jak przyrządzać ośmiornice
Ośmiornice są chętnie wybierane przez konsumentów ze względu na swoje białe, delikatne i pożywne mięso. Lubią towarzystwo innych owoców morza. Znakomicie sprawdzają się w przystawkach i sałatkach, ale również w daniach głównych, zupach i gulaszach. Nadają się do grillowania, duszenia w winie i smażenia. Pasują również do sushi.
Są doskonałym źródłem białka, witaminy B12, jodu, selenu i wapnia. Mają bardzo mało kalorii, są lekkostrawne i w przeciwieństwie do wielu innych owoców morza nie zawierają cholesterolu.
Przepis na sałatkę z pulpo
Potnij w paski słodkie papryki, koper włoski, cebulę i papryczki. Posiekaj drobno czosnek. Duś wszystko w odrobinie oliwy przez 5 minut. Potnij ośmiornicę na nieduże kawałki i wymieszaj z warzywami. Zamarynuj wszystko w oliwie i occie, dopraw do smaku solą i pieprzem. Pozostaw sałatkę na 30 minut, aby przeszła smakiem, po czym wymieszaj ją ze świeżo posiekaną natką pietruszki.
Ciekawostka:
Jeśli Twoi goście nie lubią ryb, możesz zaproponować im ośmiornicę. Jej mięso bardziej przypomina mięso ssaków.
Ostrygi z szampanem
Ostrygi to ciekawe stworzenia – zaczynają swój żywot zawsze jako samce, później przekształcają się w samice, by złożyć jaja, po czym wracają do swojej poprzedniej płci. Zawierają niewiele tłuszczu, za to dużo witamin i soli mineralnych.
Najbardziej wytrawni smakosze jedzą je na surowo, przyprawione pieprzem i sokiem z cytryny. Można je również zapiekać. Ostrygi muszą być żywe, ponieważ świeżość jest w tym daniu sprawą kluczową. Powinny być przechowywane w lodówce, ułożone wypukłą stroną do dołu, przykryte wilgotną ściereczką. Do ostryg trzeba koniecznie podawać miseczki z wodą do opłukania palców.
Przepis na zapiekane ostrygi z pianką z szampana
Otwórz ostrygi, wyjmij z nich mięso i oczyść je. Wlej wodę z ostryg do garnka przez sitko (jeśli potrzeba, można dodać trochę osolonej wody) i blanszuj w niej ostrygi przez około 2 minut. Następnie zblanszuj pokrojone warzywa, dbając o to, żeby pozostały jędrne. Zachowaj 100 ml wody z blanszowania i wymieszaj w niej masło. Dopraw pieprzem, posiekanym koperkiem i odrobiną soku z cytryny. Ubij żółtka jajek z szampanem do osiągnięcia kremowej konsystencji. Umieść ostrygi i sos maślany w miseczce i przykryj je odrobiną pokrojonych warzyw. Pokryj wszystko pianką z szampana i zapiecz w wysokiej temperaturze przez 5 minut, aż kolor zmieni się na złotożółty.
Ciekawostka:
Wytrawne wino, podawane zwykle do owoców morza, wydaje się słodsze, gdy spożywamy je przy czerwonym świetle.
Małże – cenny afrodyzjak
Małże są cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka oraz ważnych dla człowieka witamin – niacyny, czyli witaminy PP, oraz kobalaminy, czyli witaminy B12, która odgrywa istotną rolę w procesie produkcji czerwonych krwinek. Zawierają również witaminy A i D oraz wapń i cynk.
Bardzo dobrze smakują z masłem czosnkowym. Można je podawać pieczone, gotowane na parze, duszone lub na surowo. Dobrze smakują również marynowane w octowej zalewie. W przypadku gotowania pamiętajmy o tym, że przed ugotowaniem muszle małży powinny być zamknięte, a po gotowaniu otwarte. Jeśli któraś muszla była otwarta od razu lub pozostała zamknięta po ugotowaniu, nie nadaje się do jedzenia.
Przepis na małże zapiekane z masłem czosnkowym
Świeże małże z zamkniętymi muszlami gotuj w lekko osolonej wodzie z dodatkiem oliwy około 15 minut. W tym czasie przygotuj masło czosnkowe, łącząc miękkie masło z czosnkiem i posiekaną natką pietruszki. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni C. Przejrzyj ugotowane małże, odrzuć te, które się nie otworzyły. Otwórz każdą muszlę, ułóż je w naczyniu żaroodpornym, nałóż na każdą z nich masło czosnkowe, dodaj kawałek sera i piecz przez około 10 minut, aż ser lekko się rozpuści. Na koniec posyp natką pietruszki.
Ciekawostka:
Małże były podobno ulubionym przysmakiem Casanovy. Do dziś uważa się je za afrodyzjak.
Przekąski z kalmarów
Kalmary usuwają toksyny z organizmu. Zawierają aminokwas zwany tauryną, który korzystnie wpływa na pracę serca. Mają bardzo delikatny, słodko-słony smak. Jeszcze smaczniejsze są kalmary baby, które mają bardziej delikatne mięso niż inne gatunki.
Najczęściej podaje się je jako przekąskę, w postaci smażonych krążków w chrupiącej panierce. Tak przygotowane kalmary można jeść palcami. Najlepiej smakują w połączeniu z cytryną oraz różnymi sosami, np. czosnkowym. W przypadku kalmarów grillowanych, duszonych lub faszerowanych przydadzą się sztućce.
Przepis na kalmary grillowane
W głębokim talerzu połącz ze sobą oliwę i drobno posiekane dwa ząbki czosnku, dopraw solą i pieprzem. Do tej marynaty włóż dwa oczyszczone, pokrojone kalmary i zostaw w lodówce na około godzinę. W tym czasie rozgrzej grill do temperatury 200 stopni. Ułóż na nim kalmary. Zapiekaj je krótko, po około 2 minut z każdej strony, w razie potrzeby polewaj marynatą. Podawaj z ziemniakami oraz sosem rybnym.
Ciekawostka:
Biały kalmar ma podobno więcej cholesterolu niż smażony bekon. Nie warto się tym jednak przejmować – w końcu nie jemy go codziennie!
Szeroki wybór owoców morza dostępny jest w MAKRO Cash and Carry.
Artykuł powstał we współpracy z MAKRO Cash and Carry