Stretching, czyli ćwiczenia rozciągające uelastyczniają mięśnie i poprawiają zakres ruchu. Kiedy warto je wdrożyć? Zarówno prowadząc siedzący tryb życia, jak i aktywnie trenując. Warto rozciągać się na zewnątrz, gdzie dostęp do świeżego powietrza i kontakt z naturą dodatkowo wspierają relaksację i regenerację organizmu.
Rozróżniamy dwa rodzaje stretchingu: statyczny i dynamiczny. Ten pierwszy polega na wykonywaniu łagodnych rozciągnięć w konkretnej pozycji. To bezpieczny i łatwy do wykonania dla początkujących rodzaj treningu. Natomiast ten mniej jeszcze rozpowszechniony – stretching dynamiczny – polega na wykonywaniu dynamicznych ruchów w możliwie pełnym zakresie. Może być wykorzystywany także jako element rozgrzewki.
Pamiętajmy jednak, by nie poddawać się powszechnemu przekonaniu, że im bardziej jesteśmy rozciągnięci, tym większą mamy sprawność. Bez siły i kontroli motorycznej elastyczność mięśni jest bezużyteczna.
Fizjoterapeuci zwracają uwagę, że stretching powinien być uzasadniony – czyli wykonywany w konkretnym celu, którym zwykle jest rozciągnięcie mięśni. Może to wpływać pozytywnie na poprawę naszej postawy, na większy zakres ruchów w wykonywanych rutynowych ćwiczeniach, a także na zaangażowanie mięśni antagonistycznych, których być może nie uruchamialibyśmy podczas standardowych aktywności.