1-2 czerwca br. u stóp Trzech Koron w Sromowcach Niżnych odbyła się III edycja Konkursu kulinarnego ,,Smak Pstrąga w Pieninach”. W pierwszym dniu do rywalizacji najlepszego kucharza stanęli uczniowie z szesnastu szkół gastronomicznych z całej Polski. Bazą w przyrządzaniu potraw był oczywiście pstrąg i regionalne produkty. Na czterech przygotowanych stanowiskach każdy miał godzinę na “stworzenie” potrawy, która pozwoliłaby mu zdobyć uznanie Komisji Degustacyjnej (40% wartości głosu) i Komisji Technicznej (60% wartości głosu).
Wyniki Konkurs Uczniów Szkół Gastronomicznych;
1. Michał Zawiślak ZS Agro-Technicznych Ropczyce
2. Igor Antoszewski ZSG Wrocław
3. Dawid Drewniany ZSEG Tarnów
Wyróżnienie Michał Bąk Iwonicz Zdrój
Dyplomy za udział otrzymali: Małgorzata Wesołowska ZSEG Tarnów, Grzegorz Kotelon ZS nr 14 Kraków, Mateusz Nowokuński ZSG nr 1 Kraków, Michał Wester ZSG Wrocław, Szymon Maj OHP Niepołomice, Leszek Czytajło ZSG nr 2 Kraków, Łukasz Moneta ZSG nr 2 Kraków, Kamil Jędrzejczyk OHP Niepołomice, Daniel Woźniak ZSG nr 1 Kraków, Józef Pojasek ZSZ Krościenko n/D, Mateusz Cyganik ZSPS Kraków. Laureaci otrzymali puchary ufundowane przez Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz pamiątkowe dyplomy.
W drugim dniu zmagań kulinarnych do rywalizacji o tytuł najlepszego kucharza konkursu Smak pstrąga w Pieninach przystąpili kucharze z renomowanych restauracji Polski i miejscowego Zajazdu „Nad Przełomem” w Sromowcach Niżnych, Piotr Detka z Jurek Catering Kraków, Jakub Kasiński z Bistro Folk Limanowa, Łukasz Grabowski z Sali Bankietowej Alegra, Sebastian Szrom z La Rossa Oświęcim, Bartosz Pogorzałek z Olimpic Ustroń, Piotr Sady z Restauracji Palermo Kraków .
Publiczność miała okazję przyglądać się przygotowaniom potraw na dwóch stanowiskach usytuowanych na tratwach na Dunajcu. Stanowiska zmontowali z kilku łodzi flisacy ze Stowarzyszenia Flisaków na Rzece Dunajec, współorganizatorzy imprezy.
Zawodowym kucharzom i uczestnikom festiwalu przygrywała rodzinna kapela z Łącka Wojtka Boguckiego. Każdy mógł skosztować zupy rybnej przygotowanej w dużym kociołku (ciekawostką jest, że mieszana jest ona flisacką spryzą), zjeść barana z rożna, specjalne ciasto flisackie, skosztować produktu z Mini Browaru Szczyrzyc.
Ceremonia wręczania dyplomów i nagród rozpoczęła się przed godziną szesnastą. – Gratuluję wszystkim uczestnikom, sam udział w konkursie jest docenieniem i sprawdzeniem swoich możliwości nie tylko na zapleczu kuchni – rozpoczął Michał Henzel, podziękował wszystkim sponsorom i współorganizatorom III festiwalu kulinarnego Smak Pstrąga w Pieninach i ogłosił wyniki konkursu dla profesjonalistów:
1. Bartosz Pogorzałek
2. Łukasz Grabowski
3. Jakub Kasiński
Wyróżnienie Sebastian Szrom
Dyplomy za udział w konkursie Piotr Detka, Tomasz Waradzyn i Piotr Sady
– Cieszę się bardzo, że impreza która rozpoczęła się przed dwoma laty tak się rozrasta. Wszystko nabiera rozpędu i rozmachu. Wielkie brawa dla pana Michała Henzela za serce i wkład w festiwal. Gratuluję wszystkim zawodnikom i uczestnikom, myślę że poziom był bardzo wysoki. Mam nadzieję, że nie skończy się na trzeciej edycji tylko Smak Pstrąga w Pieninach będzie trwał już zawsze – mówił po ogłoszeniu wyników i rozdaniu dyplomów oraz nagród Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach. – Dziękuję wszystkim organizatorom w imieniu flisaków, dołączam się do podziękowań pana wójta. Bardzo udana uroczystość, już dzisiaj Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich oferuje swoją pomoc przy organizacji festiwalu w latach kolejnych – dodał reprezentujący flisaków Stanisław Chmiel.
Zaytaliśmy kilku jurorów reprezentujących SMKiC co sądzą o poziomie tegorocznego konkursu : ….,,Widać przygotowanie i przemyślenie dań, które wyglądały świetnie na talerzu. Jednogłośnie wybraliśmy najlepsze danie – podkreślił przewodniczący Komisji Degustacyjnej Arkadiusz Ślusarenko. – W tym roku jest dużo lepiej jeśli chodzi o wykorzystanie technik obróbki termicznej. Ze smakiem było różnie, tylko Małgosia spróbowała to co podała komisji. To nie jest tak, że jak ktoś nie wygrał jest przegranym. Sam udział jest wyróżnieniem i na pewno będzie to miała znaczenie w waszej przyszłej pracy – dodał przewodniczący Komisji Technicznej Marek Galica.