Minister rozwoju, wicepremier Jadwiga Emilewicz oświadczyła, że „jesteśmy gotowi, aby w trzecim tygodniu lipca pierwsze płatności były realizowane”.
Bon nie podlega wymianie na gotówkę czy inne prawne środki płatnicze. Można będzie nimi opłacić pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym. Siłą rzeczy, świadczenie obejmuje jedynie krajowy ruch turystyczny. Na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wygląda atrakcyjnie. Problem w tym, że ustawa nie obejmuje chociażby posiłków w restauracjach, czy większości atrakcji dla dzieci.
Zgodnie z projektem prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygaśnie 31 marca 2022 r.
Co ciekawe, obsługa całego systemu odbędzie się w całości drogą elektroniczną. To oznacza, że zarówno beneficjenci, jak i przedsiębiorcy mający otrzymywać pieniądze za zrealizowane bony, będą musieli skorzystać z odpowiednich platform elektronicznych.
W przypadku świadczeniobiorców, jak podaje portal administracji rządowej gov.pl, będzie to po prostu PUE ZUS. Rejestracji najłatwiej dokonać w tym przypadku za pomocą profilu zaufanego. By z kolei uzyskać ten wystarczy mieć konto w banku.
Przedsiębiorcy chętni by móc obsługiwać bon turystyczny 500 zł. powinni z kolei zarejestrować się w systemie Polskiej Organizacji Turystycznej. To właśnie ten podmiot będzie prowadzić listę podmiotów, w których będzie można zrealizować bony.