Odrzucono także, postulowany przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, pomysł możliwości wykorzystania bonów u podmiotów świadczących pojedyncze usługi turystyczne, a także poprawkę przewidującą zmniejszenie środków, które popłyną do ZUS na obsługę bonu. Natomiast przyjęto poprawkę przewidującą objęcie programem także dzieci rodziców pracujących za granicą i pobierających zagraniczne świadczenia na dzieci. Wedle szacunków, rozszerzy to grupę beneficjentów o około 200 tys. dzieci.
Bon jest przeznaczony dla dzieci do 18. roku życia. Tak więc rodziny bezdzietne nie otrzymają wsparcia. Bon wakacyjny o wartości 500 zł na każde dziecko pozwoli opłacić pobyt syna lub córki w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii lub jakimkolwiek obozie. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługiwać będzie dodatkowe jednorazowe świadczenie o wartości również 500 zł (czyli łącznie 1000 zł). Łącznie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.
Przedstawiciele branży uważają iż zbyt długi okres ważności bonu może sprawić, że część beneficjentów skorzysta z niego na początku 2022 r., podczas gdy turystyka potrzebuje pomocy tu i teraz, a nie za półtora roku.
Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Na liście znajdą się podmioty, które uprzednio zarejestrują się w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS. Data, od której przedsiębiorcy będą mogli rejestrować się w systemie uzależniona jest od daty wejścia ustawy w życie. Następnym krokiem legislacyjnym będzie skierowanie ustawy do podpisu prezydenta.