Zabieranie niedokończonych dań, gdy posiłek okazał się za duży, nie jest ani oznaką chytrości, ani powodem to wstydu, ale objawem ekologicznej świadomości. Choć w Europie Zachodniej takie zachowania praktykowane są od dawna, u nas to wciąż jeszcze nowość.
Dlatego restauracje Der Elefant, St Antonio, Podwale 25 Kompania Piwna, U Szwejka, Jeff`s, Otto Pompieri czy Shipudei Berek zachęcają do zmiany nawyków. Gdy kelnerzy widzą, że goście zostawiają jedzenie na talerzu, proponują udostępnienie ekologicznych opakowań
i zabranie nieskończonego posiłku do domu.
– U nas goście rzadko zostawiają niedokończone jedzenie na talerzach, ale gdy zdarzają się takie sytuacje, upewniamy się czy smakowało i czy chcą zabrać do domu resztę dania. Zauważyliśmy, że wiele osób krępuje proszenie kelnerów o opakowanie na wynos. Niepotrzebnie, chcemy promować takie zachowania – mówi Marzena Wójciak, menedżerka restauracji Der Elefant, w której za zabranie nieskończonej potrawy goście otrzymują specjalnie przygotowane kartki z podziękowaniami.
Niedojedzone przez gości restauracji potrawy trafiają na śmietnik, a przecież można je zjeść w domu w późniejszym czasie.
– Apelujemy do gości restauracji – szanujmy jedzenie i jeśli porcje są zbyt duże, weźcie resztę na wynos. Przecież w domach nie wyrzucamy świeżego, pełnowartościowego jedzenia, które nie zostało zjedzone, ale przechowujemy „na później”. Zapewniamy, że nasze potrawy po odgrzaniu smakują równie wyśmienicie, jak świeżo podane w restauracji – mówi Agata Melnyk, menedżerka znajdującej się w Ogrodzie Saskim restauracji St Antonio.
Zero waste (dosłownie „zero odpadu”) to styl życia polegający na świadomych wyborach konsumenckich. Polega na zmianie nawyków i sposobu zachowania w taki sposób, aby ograniczyć do minimum ilość wyrzucanych rzeczy. Marnowanie jedzenia to jeden z problemów ekologicznych. Innym są plastikowe opakowania i słomki do napojów, które również sukcesywnie znikają z restauracji.
Dzięki takim działaniom restauracji goście mogą mieć poczucie, że wybierając ten lokal, dokładają swoją cegiełkę do ochrony środowiska.