Grudzien 2014
Restauracja Belvedere w Łazienkach Królewskich
Restauracja Belvedere została doceniona już w wielu prestiżowych konkursach i uhonorowana licznymi nagrodami. A ostatnio w ramach plebiscytu Poland 100 Best Restaurants otrzymała także tytuł „Najlepsza Restauracja w Polsce 2014″. Natomiast Adam Komar, szef kuchni został „Najlepszym Szefem Kuchni w Polsce”.
Przypominamy także, że od siedmiu lat, co roku, restauracja ta wyróżniana jest przez najsłynniejszy przewodnik kulinarny na świecie – Michelin Guide. W 2012 r. Belvedere otrzymała również najwyższe wyróżnienie Czterech Świątyń przyznawane przez najlepszą akademię kulinarną – Accademia Italiana della Cucina.
Restauracja Belvedere łączy w sobie niepowtarzalny design, doskonałą kuchnię i niezwykłą historię. Budynek o ponad 150-letniej historii w którym od blisko 20 lat mieść się restauracja to Nowa Oranżeria w Łazienkach Królewskich. Zbudowany został z żeliwa i szkła w drugiej połowie XIX w.
W 2014 r. wnętrze restauracji zostało poddane kapitalnemu remontowi. Nowy projekt wnętrza powierzono wybitnemu scenografowi polskiej Opery Narodowej – Borisowi Kudlička. W kolorystyce dominują szarości, fiolety, kolor miedzi i rdzy. Elementem wystroju wnętrza, który szczególnie przyciąga uwagę gości są wyjątkowe zasłony. Metal tkany w spirale nadaje restauracji nowoczesny charakter. Natomiast na ścianach oranżerii po siatce kortenowej pnie się bujna roślinność.
Potrawy przygotowywane są pod okiem szefa kuchni, Adama Komara, który serwuje przede wszystkim dania kuchni polskiej w nowoczesnej interpretacji.
Rozmowa z Adamem Komarem, szefem kuchni restauracji Belvedere w Warszawie
W restauracji Belvedere pracuje Pan od maja 2010 r. Od kilkunastu lat to jedna z najlepszych restauracji w stolicy, a od niedawna także w Polsce. W plebiscycie „Poland 100 Best Restaurants” został Pan „Najlepszym Szefem Kuchni w Polsce”. Czy to duże wyróżnienie dla Pana?
To wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne, gdyż otrzymałem je razem z moją ukochaną restauracją. Ta nagroda cieszy mnie także ze względu na wspaniałe towarzystwo szefów kuchni spośród których zostałem wybrany oraz sposób głosowania w plebiscycie, gdzie to dzięki głosom gości są przyznawane wyróżnienia.
Jak powstają autorskie przepisy Adama Komara?
Dania tworzę pod wpływem chwili i nastroju. Gdy przychodzi pomysł pracuję nad połączeniem smaków, doborem składników i wyglądem, aż powstanie danie na miarę Belvedere.
Danie godne polecenia to…
Ciężko jest wybrać jedno danie, ale moim faworytem jest jesiotr z burakami i pierś bażanta ze słonecznikiem.
Kuchnia Adama Komara bazuje przede wszystkim na lokalnych składnikach . Do przygotowania dań często wykorzystuje Pan znane, choć nieco zapomniane produkty takie jak: jarmuż, słonecznik bulwiasty, brukiew czy skorzonera.
Wykorzystywanie nieco zapomnianych warzyw i owoców jest zgodne z naszą filozofią tj. ze świadomym korzystaniem z sezonowych produktów oraz szacunkiem do produktu. Traktuję te produkty jako przybliżenie historii polskiej kuchni. Jarmużem zachwycano się od średniowiecza, skorzonera jadana była w całej Europie, słonecznik bulwiasty i brukiew znamy od XVIII wieku. Te produkty wpisują się w historię polskiego stołu.
Co znajdziemy w zimowej karcie menu Restauracji Belvedere?
Przede wszystkim dania nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia, a także węgorza z piklowaną brukwią, gołębia z olejem z czarnuszki lub marynowanego śledzia z burakami i wędzoną śliwką.
Restauracja Belvedere gościła koronowane głowy, dyplomatów, ludzi kultury, sztuki i świata biznesu. Wyśmienitych dań kosztowali m.in. Barack Obama czy Królowa Hiszpanii Zofia. Co gościom smakowało najbardziej? Czy mieli jakieś szczególne życzenia?
Nasi goście chcieli po prostu spróbować dań naszej kuchni Byli zafascynowani połączeniem smaków tworzących oryginalną kompozycję. Muszę dodać, że świadczymy nasze usługi także w Pałacu Prezydenckim przy okazji wizyt międzypaństwowych. Jestem bowiem współautorem albumu „Wykwintna Kuchnia Polska”, który powstał pod patronatem Anny Komorowskiej, małżonki Prezydenta RP. Z tego powodu Belvedere jest zapraszany do przygotowywania menu na uroczyste kolacje wydawane przez Prezydenta.
Skąd czerpie Pan inspiracje i gdzie szuka trendów? Jaki rejon świata Pana najbardziej fascynuje pod względem kulinarnym i dlaczego?
Inspiracją dla moich dań jest pora roku, wspomnienie, emocja czy pogoda. Inspiruje mnie po prostu codzienność. Dużą sympatią darzę także rejon Morza Śródziemnego z jego kuchnią i kulturą. Jest on jak wielki tygiel, gdzie spotykają się różne style od kuchni francuskiej po kuchnię Maroka lub Algierii. Kuchnia śródziemnomorska jest lekka, bezpretensjonalna i aromatyczna.
Podobno gotowania uczył się Pan z książek. Ma Pan ich w domu ok. 1,5 tysiąca?
Książki są moim oknem na świat. Jednak uczyłem się gotować w różnych miejscach i od różnych ludzi, których miałem szczęście spotkać na swojej drodze zawodowej. Mam nadzieję, że proces nauki jeszcze się nie zakończył, gdyż mam przed sobą jeszcze wiele do zrobienia.
„Brak ograniczeń dla wyobraźni” – to Pana motto w kuchni?
Tak, te słowa wyrażają mój stosunek do kreacji nowych dań, sposobów prezencji czy połączeń składników. Pracując w dużym zespole ludzi z pasją ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.
Co mógłby Pan poradzić młodym adeptom sztuki kulinarnej, którzy rozpoczynają karierę w tym zawodzie?
Najważniejsza jest cierpliwość i pokora, gdyż poznanie podstaw zajmuje dużo czasu. Jednak na każdym etapie zdobywania wiedzy ta cecha zapewni sukces. Nie należy także bać się eksperymentować.
Plany na przyszłość?
Mam przyjemność pracować w restauracji, która pozwala mi się rozwijać. Chciałbym być częścią zmieniającej się polskiej gastronomii, która zostanie dostrzeżona na arenie międzynarodowej.