Osoby, prowadzące działalność gospodarczą na terenach przyległych do Odry i osoby tam zatrudnione będą mogły ubiegać się o jednorazowe świadczenie postojowe za sierpień w wysokości 3010 zł. Będzie ono zwolnione z podatku – poinformował wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.
We wtorek rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze.
Naszym głównym celem jest wsparcie pracowników, którzy są zatrudnieni, bądź tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenach przyległych do Odry. Wszystkie te firmy, które działają w pobliżu rzeki, mogą starać się o pomoc – powiedział w środę na konferencji prasowej wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.
Oparliśmy się na takim świadczeniu postojowym, które było już przy covidzie, czyli to świadczenie jednorazowe, które byłoby za miesiąc sierpień w postaci najniższego wynagrodzenia – powiedział Szwed. Podał, że jest to 3010 zł.
Kwota świadczenia będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie też od niego odprowadzana składka zdrowotna, będzie też zwolniona od egzekucji komorniczej. Jednorazowe świadczenie i koszty obsługi wypłaty tego świadczenia będą finansowane z Funduszu Pracy.
Wiceminister Szwed podał, że szacowane jest, że ze świadczenia skorzysta ponad 62 tys. pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą. Wskazał, że ważne byłoby wyznaczenie tych branży, te firmy, które ponoszą największe straty.
Czyli zarówno branża hotelarska, gastronomiczna, wszystkie te działania, które są bezpośrednio związane z rzeką Odrą – powiedział Stanisław Szwed.
Podał, że określono 23 branże objęte Polską Klasyfikacją Działalności, których przedstawiciele mogą ubiegać się o pomoc.
PAP