Najczęściej do restauracji, pubu, baru, czy kawiarni wybierają się mieszkańcy miast powyżej 200 tys. mieszkańców (69,1%), z czego 45,5% deklaruje jedzenie na mieście co najmniej 4 razy w roku.
Szczególnie chętnie z gastronomi korzystają osoby młode. W grupie 25-35 lat w restauracji, pubie, barze czy w kawiarni choć raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy było 74,3%, w grupie 13-18 lat – 72%, a w grupie 19-24 lata – 70,9%. Konsumpcja poza domem jest częściej wybierana przez osoby z wyższym wykształceniem (76,55%), przy czym 51,3% w tej grupie deklaruje korzystanie z gastronomii co najmniej 4 razy w roku. Patrząc na wyniki w podziale na regiony, zwraca uwagę istotnie wyższy wynik dla mieszkańców śląska i małopolski, gdzie 64,8% osób przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku jadło poza domem. Dla porównania w regionie północnym, obejmującym województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie, odsetek korzystających z gastronomii wyniósł w tym okresie 47,2%.
Badanie Założycielskie dostarcza wielu ciekawych informacji na temat życia Polaków. Dane mówiące o korzystaniu z usług gastronomicznych poza domem wskazują, że nasze post pandemiczne potrzeby wychodzenia, spotykania się i kolektywnego spędzania czasu są bardzo silne. Z gastronomii szczególnie chętnie korzystają młodzi ludzie, dla których wspólnotowość jest bardzo ważna – komentuje Maja Kurzelewska, dyrektor Departamentu Badań i Analiz.