Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek projekt ustawy, zgodnie z którym pomoc humanitarna na rzecz m.in. organizacji pożytku publicznego, samorządów, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w związku z wojną w Ukrainie będzie kosztem uzyskania przychodu. Będą też ważne zwolnienia z konieczności płacenia podatku dochodowego.
W poniedziałek na stronie Kancelarii Premiera opublikowany został przyjęty przez rząd projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Znalazły się w nim przepisy odnoszące się do m.in. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w kwestii rozliczania pomocy humanitarnej, darowizn przekazywanych na rzecz Ukrainy.
Pomoc dla Ukrainy będzie kosztem uzyskania przychodu
Zgodnie z przygotowanymi przepisami kosztem uzyskania przychodów będą “koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy”. Chodzi o darowizny, które trafią do organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów wykonujących na terytorium RP lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego.
Warunkiem jest jednak, aby koszty wytworzenia lub nabycia darowizn nie zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne.
Będą zwolnienia od podatku dochodowego
Nowe przepisy zakładają również zwolnienie z podatku dochodowego pomocy humanitarnej otrzymanej przez Ukraińców, którzy w związku z wojną w tym kraju miedzy 24 lutego a 31 grudnia 2022 przybyli do Polski.
Projekt przewiduje też zwolnienie od podatku dochodowego świadczeń pieniężnych przyznawanych osobom, które zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy. W projekcie ustawy czytamy, że “każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1, może być przyznane świadczenie pieniężne z tego tytułu na podstawie umowy zawartej z gminą nie dłużej niż za okres 60 dni. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach”.