Ślimaki są bogatym źródłem selenu. Zawartość pierwiastka życia jest porównywalna do tej, która jest notowana w przypadku ryb. Z analiz Katedry Higieny Żywności Zwierzęcego Pochodzenia z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wynika, że więcej drogocennego składnika posiadają ślimaki hodowlane śródziemnomorskie. Natomiast poziom selenu różnił się istotnie pomiędzy gatunkami ślimaków. Najmniej selenu stwierdzono w mięsie ślimaka winniczka z natury – 0,09 mg/ kg, więcej w mięsie ślimaka szarego dużego – 0,16 mg/kg, a najwięcej w mięsie ślimaka szarego małego – 0,19 mg/kg. Brak selenu lub jego niedostateczny poziom w organizmie człowieka prowadzi do kardiomyopatii i zawału mięśnia sercowego, dystrofii i zwłóknienia trzustki oraz osłabienia odporności, czyli zespołu objawów nazwanych chorobą niedoboru selenu.
Wniosek z tego jest taki, że selen jest dostępny w naszej diecie. Trzeba tylko poszukać i dobrze skomponować codzienny jadłospis. Zawsze należy zwracać uwagę na różnorodności. Dlatego idealnie nadają się hodowlane ekologicznie ślimaki z dużą zawartością selenu.
Pasztet ze ślimaka
Składniki:
ślimak z podrobami mrożony – 1 kg
podgardle – 650 g
wątróbka drobiowa – 500 g
jajka – 8 szt.
gałka muszkatołowa – do smaku
cebula – 4 szt.
sól i pieprz – do smaku
czosnek – 1 główka
marchewka – 2 szt.
pietruszka – 1 szt.
seler – 0,5 szt.
por – 0,5 szt.
ziele angielskie – 4 ziarenka
liść laurowy – 5 szt.
Jack Daniels – 1 szklanka
bułka tarta – 1 dag
masło (do brytfanki) – 1 dag
Sposób przygotowania:
Ślimaki płuczemy i przekładamy do garnka i zalewamy wodą. Następnie myjemy podgardle, podsmażamy na oleju do brązowego koloru, dodajemy do garnka ze ślimakami i odstawiamy na ogień. Warzywa obieramy, płuczemy i dodajemy do garnka z mięsem, listkiem laurowym i zielem angielskim. Gotujemy na wolnym ogniu, do miękkości produktów. Cebulę i czosnek obieramy i smażymy na maśle do lekkiego koloru. Dodajemy Jack Daniels i tymianek i na małym ogniu gotujemy aż ½ płynu odparuje. Całość wlewamy do garnka z mięsem. Pod koniec gotowania dodajemy opłukaną wątrobę. Gdy wszystkie składniki są miękkie wyjmujemy z wywaru i studzimy. Wywar dalej odparowujemy aż stanie się gesty o konsystencji śmietany. Mielimy w maszynce ostudzone składniki. Następnie wbijamy jajka, dodajemy przyprawy i ostudzony wywar zredukowany. Wszystko dokładnie mieszamy. Wąską blaszkę smarujemy masłem, posypujemy bułką tartą i wkładamy masę. Pieczemy w piekarniku przez 65 min. w temp. 145°C.
Autor: Marek Kropielnicki, kucharz, doradca kulinarny i Grzegorz Skalmowski, Eko Snails Garden, Bistro Ślimaka
fot. pixabay,com.pl