Od 9 września działa rządowy projekt Poland Business Harbour, który ma pomóc przedsiębiorcom z dotkniętej zawirowaniami politycznymi Białorusi. Inicjatorem programu są Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) i GovTech Polska w KPRM we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i fundacją Startup Hub Poland.
– Dzisiejsze poszerzenie grona partnerów Poland Business Harbour to kolejny dowód, że polsko-białoruska solidarność jednoczy Rząd, społeczeństwo i biznes. Dzięki tej współpracy, uda nam się sprawić, że Polska będzie oferować białoruskim specjalistom IT drugi dom dosłownie i w przenośni – mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
– Grupa Polskiego Holdingu Hotelowego znana jest z angażowania się w działalność społeczną na wielu polach. Realizując swoją misję, chętnie wspieramy różnego rodzaju inicjatywy, wykorzystując do tego nasze zaplecze w postaci 28 obiektów hotelowych oraz kapitału ludzkiego. Dlatego, kiedy przedstawiono nam projekt Poland Business Harbour z przyjemnością włączyliśmy się do akcji – mówi prezes Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Hotelowego, Gheorghe Marian Cristescu.
Tym samym w ramach symbolicznej opłaty w swoim hotelu Hampton by Hilton Warsaw Airport gwarantuje komfortowy pobyt białoruskim przedsiębiorcom. Działania te mają na celu ułatwienie podjęcia przez nich pracy i rozpoczęcia działalności w Polsce.
Plan Gospodarczy dla Białorusi przedstawił 2 października podczas szczytu UE w Brukseli w imieniu Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki. To kompleksowy pakiet, ułatwiający specjalistom IT, start-upom i innym firmom bezproblemową relokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Dzięki pakietowi usług można dowiedzieć się m.in. tego, jak szybko i sprawnie rozpocząć działalność na terenie Polski, uzyskać wsparcie przy relokacji pracowników i ich rodzin czy otrzymać prawną i wizową pomoc w formule „business concierge”. Poza tym osoby fizyczne i firmy z Białorusi mogą liczyć na ułatwienia
w kontakcie z samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla relokowanych pracowników i ich rodzin, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową. Dodatkowo dzieci kontynuujące naukę w polskich szkołach zyskują prawo do dodatkowych godzin nauki języka polskiego.
oprac. red.