17-20 lutego br. odbył się IX Międzynarodowy Festiwal Kulinarny w Stambule. Do udziału w prestiżowej imprezie zaproszono Polaków. W skład drużyny reprezentującej nasz kraj w cześć konkursowej weszli: Łukasz Konik jako kapitan (członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni), Arkadiusz Kruszik oraz Przemysław Czekała. W zmaganiach o Grand Prix wystartowało łącznie dwanaście drużyn narodowych reprezentujących między innymi Włochy, Chorwację, Bułgarię, Turcję, Rosję, Izrael czy Mołdawię.
Konkurs przeprowadzono w formule black box. Do ostatniej chwili uczestnicy nie wiedzieli z jakich składników przyjdzie im gotować. Ostatecznie otrzymali: filet z dorady, polędwicę wołową, kości jagnięce, białe wino, jaja, cukier, czekoladę, kawę turecką, pomidory, parmezan, cytryny, szparagi, ananasy, ryz risotto, śmietanę, mleko, kasztany, szalotki i rukiew wodną. W ciągu 90 minut musieli przygotować przystawkę, danie główne i deser, każde w dwóch porcjach.
Polska drużyna podeszła do zadania kreatywnie, w potrawach nie zabrakło elementów kuchni molekularnej – specjalności Łukasza Konika. Zawodnicy przygotowali: smażony filet z dorady na risotto z pomidorami, z sosem beurre blanc oraz z sosem ze szparagów z pianką cytrynową jako przystawkę. Polędwicę wołową mignon na salsie z ananasa, z kasztanowym puree z parmezanowym chipsem jako danie główne, a na deser torcik kawowo-mleczny, z chipsem z ananasa, z sosem herbacianym.
Ta smakowita kombinacja zapewniła kucharzom najwyższy laur konkursu: srebrny medal (złotego nie przyznano). Ponadto Polacy zostali wyróżnieni przez Prezydenta WACS, Gissura Gudmundssona. Zwycięstwo w Stambule otworzyło przed drużyną możliwość udziału w kolejnych konkursach i wyjazdach do Dubaju, Emiratów Arabskich czy Stanów Zjednoczonych.
Sukces drużyny to wynik pracy wielu osób, ale na specjalne podziękowania zasłużył Dawid Roman Tauber, Rektora Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, który pomógł zorganizować wyjazd i opiekował się drużyną.