12 reprezentantów polskiej branży gastronomicznej wybrało się na początku grudnia ub. r. do Londynu na Festiwal Kulinarny Taste of Christmas.
Podczas święta świątecznej kuchni, serwowanej przez 15 najlepszych londyńskich restauracji: L’Anima, Baltic, Benares, Bentley’s, Club Gascon, Dolada, Eastside Inn, Roast, ST Pancras Grand, Sumosan, Tamarynd, The Modern Pantry, Trishna i Menu, można było posmakować klasycznych dań kuchni brytyjskiej, tradycyjnej włoskiej, współczesnej hinduskiej, japońskiej, a nawet, co było dla polskiej ekipy dużym zaskoczeniem – polskiej. W między czasie odbywały się pokazy wyrobów z czekolady, show barmańskie, pokazy kiperskie, szkół kulinarnych oraz mistrzów – gwiazd kulinarnych o światowej renomie.
Pierwszego dnia polska grupa uczestniczyła w pokazie Anthony’ego Worralla Thompson’a, znanego w Polsce z programu Kuchna.tv „Sobota w kuchni”. Anthony okazał się tak samo charyzmatyczną i pełną poczucia humoru osobą, jaką znamy z ekranu i to zarówno na scenie, jak i poza nią, chętnie podpisywał swoje książki i pozował do zdjęć.
Niewątpliwie największym przeżyciem było spotkanie ze światowej sławy Mistrzem Sztuki Kulinarnej – Hestonem Blumenthalem, znanym ze swojego innowacyjnego i naukowego podejścia do gastronomii, określanego mianem kulinarnej alchemii, właścicielem restauracji The Fat Duck, odznaczonej trzema gwiazdkami Michelin i plasującej się na 2. pozycji w rankingu 100 najlepszych restauracji na świecie. Heston Blumenthal podczas swojej godzinnej prelekcji podzielił się z licznie zebraną publicznością przepisami i procesem tworzenia autorskich, kultowych dań, takich jak „Płonący sorbet”, „Gorąca-zimna herbata”, „Odgłosy morza” czy danie zainspirowane baśnią „Alicja w Krainie Czarów”.
Heston Blumenthal udzielał również rad, jak przygotować świąteczny obiad. Zdradził kilka szczegółów ze swojego życia prywatnego, a mianowicie, że gotowanie w domu sprawia mu wiele satysfakcji z uwagi na fakt, że w domowej kuchni pracuje sam, a w restauracji, która może pomieścić max 42 gości wraz z 47 kucharzami!
Niezwykłą niespodzianką okazała się dla Polaków możliwość poznania Silveny Rowe, executive chef w polskich restauracjach w Londynie: Baltica, Vodka i Chez Kristof, gdzie zajmuje się propagowaniem kuchni polskiej na Wyspach Brytyjskich. Silvena jest autorką książki „Feasts – Food for sparing from Central and Eastern Europe”, w której prezentuje przepisy polskich dań narodowych, takich, jak: makowiec, pierogi, uszka, pierogi leniwe, gołąbki, naleśniki i oczywiście bigos – zachowując ich oryginalne nazewnictwo. Silvena na swoim pokazie serwowała polski sernik na orzechowym spodzie i tym polskim akcentem zakończył się Taste of Christmas. Kolejny Festiwal Smaku organizowany przez Taste Club już w czerwcu br.