Pod koniec maja poznamy nazwisko polskiego reprezentanta w globalnym finale konkursu barmańskiego World Class Competition, który tym razem odbędzie się w Meksyku. Trzydziestkę krajowych półfinalistów wyłoniło międzynarodowe jury, na podstawie nadesłanych receptur koktajli. Przedstawiamy sylwetki 30 polskich mistrzów miksologii 2017 r.
Największe barmańskie talenty pracują obecnie w Gdańsku, Gliwicach, Krośnie, Krakowie, Łodzi, Osie-ku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Biorąc pod uwagę skład półfinałowej trzydziestki, zapowiada się wielkie starcie ekip z Gdańska, Krakowa i Warszawy.
W ramach eliminacji do półfinału kandydaci wzięli udział w szkoleniach prowadzonych przez polskich finalistów World Class Competition. W sumie w warsztatach udział wzięło 1000 barmanów z całej Pol-ski. Po półfinałowym zjeździe barmańskim, który odbędzie się w kwietniu br., jury wyłoni finałową dwunastkę, zaś polskiego Barmana Roku 2017 i finalistę globalnego konkursu World Class Competition w Meksyku poznamy pod koniec maja.
World Class Competition od 2009 r. kreuje międzynarodowe gwiazdy sztuki barmańskiej. Finaliści kon-kursu podróżują po świecie, są zapraszani do prowadzenia szkoleń i angażowani jako konsultanci w najlepszych lokalach. W 2016 roku na globalne finały World Class w Miami wyjechał Paweł Rodaszyński z Warszawy. Rok wcześniej w światowych zawodach w Kapsztadzie wziął udział Mateusz Szuchnik, również ze stolicy. Obaj do kraju wrócili z zaszczytną pozycją w gronie 20 najlepszych barmanów globu.
W ciągu ośmiu edycji po globalne trofeum i tytuł Barmana Roku Diageo Reserve World Class sięgnęli reprezentanci: Francji, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Australii, Wielkiej Brytanii oraz Grecji.
Przedstawiamy sylwetki barmanów z Top 30:
Arkadiusz Białkowski
Lat 27, za barem od 6 lat
Pochodzi z Grójca, pracuje w Hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport. Jest magistrem turystyki i rekreacji warszawskiej AWF. Gdy z powodów zdrowotnych zrezygnował z kariery piłkarskiej, trafił do Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów w Warszawie. Realizuje się jako miksolog, ale potrafi także zachwycić w sztuce flair. W World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Karim Bibars
Lat 28, za barem od 8 lat
Urodził się w Wiedniu, aktualnie kieruje warszawskim lokalem Charlie. Absolwent Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów w Warszawie, dziś dzieli się w niej swoją wiedzą z kolejnymi adeptami sztuki barmańskiej. Szlify w zawodzie zdo-bywał w krakowskich, a potem stołecznych lokalach. W konkursie World Class Po-land startuje po raz pierwszy.
Marek Bilski
Lat 24, za barem od 6 lat
Pochodzi ze Skierniewic, pracuje w WhiskyBar 88 w Poznaniu. Od dziecka chciał zostać kucharzem lub cukiernikiem, a zawód barmana wybrał ze względu na możli-wość kontaktu z ludźmi. Po technikum gastronomicznym ukończył więc kurs w Mię-dzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelierów w Warszawie. W konkursie World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Przemek Bocian
Lat 30, za barem od 8 lat
Urodził się i pracuje w Warszawie, obecnie reprezentuje lokal Kita Koguta. Zanim rozpoczął pracę w zawodzie, ukończył warszawską Międzynarodową Szkołę Bar-manów i Sommelierów. Później przez 2 lata był też jej wykładowcą i współtwórcą programu. W konkursie World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Piotr Borzym
Lat 24, za barem od 3 lat
Pochodzi z Zielonej Góry, jest szefem baru w lokalu Piwna 47 Food&Wine Bar w Gdańsku. Z wykształcenia jest ekonomistą. Zanim został barmanem, pracował jako barista i kelner. W konkursie World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Krzysztof Ciemiera
Lat 31, za barem od 6 lat
Pochodzi z Oświęcimia, pracuje w alter MOLO w Osieku. Barmaństwo to dla niego ogromna pasja i sposób na życie. Jest samoukiem, który szlify zawodowe zdobywa w codziennej pracy, a także uczestnicząc w licznych konkursach, z których zawsze przywozi bagaż wiedzy i inspiracji. W poprzedniej edycji World Class Poland repre-zentował barwy Oświęcimia.
Karolina Gucwa
Lat 21, za barem od 1,5 roku
Pochodzi z Nowego Sącza, pracuje w lokalu Scandale Royal w Krakowie. Przyjechała do Krakowa, by studiować górnictwo i geologię, ale postanowiła zostać barmanką. Ukończyła kurs w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelierów w Krakowie. W konkursie World Class Poland startuje po raz pierwszy, jedna z trzech kobiet w Top 30.
Sara E. Hamadyk
Lat 25, za barem od 3 lat
Pochodzi ze Świnoujścia, pracuje w Bibenda Bar & Restaurant w Warszawie. Posia-daczka międzynarodowego certyfikatu Ogólnopolskiej Szkoły Barmanów, szlify w zawodzie zdobywała w lokalach w Poznaniu. W konkursie World Class Poland startu-je po raz pierwszy, jedna z trzech kobiet w Top 30.
Paweł Hyba
Lat 26, za barem od 6 lat
Pochodzi z Tychów, a od ponad 2 lat jest szefem baru w warszawskim lokalu Pies Czy Suka. Technik teleinformatyk, który zakochał się w miksologii. Określa siebie mianem samouka, nieustannie poszukującego wiedzy i inspiracji. W konkursie World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Bartosz Jankowski
Lat 25, za barem od roku
Urodził się i pracuje we Wrocławiu. Inżynier mechatronik, który obecnie studiuje grafikę. Jego kreatywność oraz potencjał dostrzegł szef baru Heca i zainspirował do miksologicznych poszukiwań. Aktualnie rozpoczyna pracę we wrocławskim Vertigo Jazz Club i po raz pierwszy próbuje swoich sił w konkursie World Class Poland.
Karol Jarosz
Lat 26, za barem od 7 lat
Pochodzi z Brzozowa, pracuje w barze Hotelu Nafta w Krośnie. Barmaństwo to jego zawód i hobby. Ukończył technikum o tym profilu oraz kilka kursów i już w trakcie nauki szlifował umiejętności, uczestnicząc w zawodach barmanów. W konkursie World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Krzysztof Kalita
Lat 29, za barem od 5 lat
Pochodzi z Dębicy, pracuje w pubie Kraina Szeptów w Krakowie. Zaskoczony propo-zycją pracy jako barman, podjął wyzwanie i szybko zakochał się w tym zawodzie. Jako samouk, z wielką pasją do smaków i umilania ludziom czasu, zgłębia wiedzę, poszukuje inspiracji i eksperymentuje. W konkursie World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Sara Kowalczyk
Lat 25, za barem od 4 lat
Pochodzi z Jasła, pracuje w lokalu Z Ust Do Ust w Krakowie. Jest magistrem tury-styki i rekreacji. Dorywczą pracę jako barmanka w czasie studiów zamieniła w za-wód i pasję. W konkursie World Class Poland startuje po raz pierwszy, jedna z trzech kobiet w Top 30.
Marcin Kruk
Lat 27, za barem od 7 lat
Urodził się i pracuje w Warszawie, obecnie reprezentuje lokal Kita Koguta. Ukończył kurs w Poznańskiej Akademii Barmanów. Doświadczenie barmańskie zdobywał w warszawskich lokalach oraz w koktajl barze w Yorku, w Anglii. W konkursie World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Janusz Lemiesz
Lat 26, za barem od 6 lat
Pochodzi z Łodzi, pracuje w warszawskim Barze Koszyki. Choć zarzeka się, że sztuką barmańską przez duże „S” zajmuje się od niedawna, ma na swoim koncie pracę w kilku lokalach oraz jeszcze więcej szkoleń i konkursów. Jest wykładowcą w Między-narodowej Szkole Barmanów i Sommelierów w Warszawie. W World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Dawid Łukowski
Lat 31, za barem od 5 lat
Pochodzi z Gdyni, pracuje w lokalu Stary Maneż w Gdańsku. Z wykształcenia jest kucharzem i handlowcem. Zanim został barmanem, pracował jako DJ. W półfinale World Class Poland znalazł się po raz pierwszy.
Jakub Magnuszewski
Lat 28, za barem od 9 lat
Urodził się i pracuje w Warszawie, obecnie reprezentuje lokal 6 Cocktails. Z gastro-nomią związany jest od momentu rozpoczęcia studiów ekonomicznych. W 2008 r. ukończył szkolenie barmańskie w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelie-rów w Warszawie, by zostać w niej wreszcie trenerem. Wykłada też w Bar Work Academy. W World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Dominik Mazur
Lat 25, za barem od 6 lat
Pochodzi z Gdańska, pracuje w warszawskim barze Charlie. Pierwsze kroki w ga-stronomii stawiał w Revolution Vodka Bar w Londynie. Doświadczenie barmańskie zdobywał też w stołecznych lokalach. Choć z gastronomią związany jest „od zaw-sze”, nieustannie poszukuje inspiracji smakowych oraz uczestniczy w kolejnych warsztatach i degustacjach. W World Class Poland startuje po raz drugi, w po-przedniej edycji zajął 5. miejsce.
Emil Oponowicz
Lat 29, za barem od 10 lat
Pochodzi z Lublina. Jest współtwórcą warszawskiego koktajl baru Woda Ognista. Doświadczenie barmańskie zdobywał w lubelskich i stołecznych lokalach, a także w The Hide Bar w Londynie. W konkursie World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Patryk Orzechowicz
Lat 27, za barem od 6 lat
Pochodzi z Jasła, pracuje w barze Augusta w Krakowie. Swoich sił jako barman spróbował w czasie studiów, w klubach studenckich, a następnie ukończył kurs w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelierów w Krakowie. Zaskakuje gości nie tylko smakiem koktajli, ale także pokazami flair. W konkursie World Class Poland startuje pierwszy raz.
Marcin Pieniążek
Lat 31, za barem od 13 lat
Pochodzi z Krakowa i pracuje w krakowskim Le Scandale Garden. W barmaństwie jest samoukiem, który pracę tymczasową zamienił w zawód i pasję, a miksologiczne horyzonty poszerza m.in. uczestnicząc w konkursach. Do półfinału World Class Po-land zakwalifikował się po raz drugi.
Mateusz Pogoda
Lat 26, za barem od 7 lat
Pochodzi z Wałbrzycha, pracuje w Mardi Gras Cocktail Bar & Club w Gliwicach. Z wykształcenia jest technikiem-kelnerem. Miksologii uczył się w technikum, a także podróżując i uczestnicząc w konkursach barmańskich. W konkursie World Class Po-land startuje po raz pierwszy.
Arkadiusz Prunesti
Lat 24, za barem od 4 lat
Pochodzi z Goleniowa, pracuje w lokalu Susznia w poznańskim Hotelu Blow Up Hall 5050. Inżynier ze specjalizacją w zarządzaniu jakością żywności, po ukończeniu kur-su barmańskiego pierwsze kroki w zawodzie stawiał w koktajl barze na Majorce, następnie pracował w poznańskich lokalach. W konkursie World Class Poland startu-je po raz trzeci, w dwóch poprzednich edycjach dotarł do finałowej dwunastki.
Andrzej Rachwalski
Lat 32, za barem od 12 lat
Pochodzi z Krakowa i pracuje w krakowskim lokalu Z Ust Do Ust. Barman z wyksztal-cenia i zamiłowania, a do tego chodząca encyklopedia zapomnianych receptur, bab-cinych syropów i technologii produkcji polskiej wódki. Współtworzy inicjatywę ‘From Poland With Love’, która promuje możliwości polskich produktów w barowym świe-cie. Na koncie ma wygrane w krajowych i międzynarodowych konkursach, a w World Class Poland startuje pierwszy raz.
Grzegorz Rathnau
Lat 28, za barem od 10 lat
Pochodzi z Pucka, pracuje w lokalu Flisak 76′ w Gdańsku, który został nagrodzony tytułem Bar Roku 2016. Z wykształcenia jest technikiem-hotelarzem. W World Class Poland startuje po raz pierwszy, a w ubiegłorocznej edycji konkursu do ścisłego finału dotarł jego brat-bliźniak, Krzysztof.
Michał Stasiak
Lat 26, za barem od 5 lat
Pochodzi z Konina, pracuje w krakowskim Baroque cocktails and music. Planował zostać fizjoterapeutą, ale praca dorywcza za barem w rodzinnym pubie wciągnęła go na dobre. Fachu uczył się od bardziej doświadczonych barmanów, z którymi współpracował w różnych miejscach w całej Polsce. W konkursie World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Aleksander Szota
Lat 24, za barem od 2 lat
Pochodzi z Oświęcimia, pracuje w lokalu Mercy Brown w Krakowie. Z wykształcenia jest ratownikiem medycznym, ale miksologia fascynowała go „od zawsze”. Po prze-jechaniu tysięcy kilometrów przez Europę jako kierowca, postanowił spełnić marze-nie o pracy barmana, w której szczególnie ceni kontakt z ludźmi. W konkursie World Class Poland startuje po raz pierwszy.
Bartłomiej Wójcik
Lat 35, za barem od 3 lat
Pochodzi z Gubina, pracuje w Restauracji Gronowalski w Łodzi. Z wykształcenia jest fotografem, a w zawodzie barmana – pasjonatem i samoukiem. Umiejętności po-głębia m.in. obserwując mistrzów miksologii z kraju i zagranicy oraz uczestnicząc w konkursach. W World Class Poland swoich sił próbuje już po raz trzeci – poprzednio dwukrotnie dotarł do finałowej dwunastki.
Patryk Zmuda Trzebiatowski
Lat 26, za barem od 5 lat
Pochodzi z Borowego Młyna, pracuje w lokalu Cooltura Chmielna 101 w Gdańsku. Jako zawód podaje: „barman z powołania”. Zaczynał od promowania baru i przy-słowiowego „zmywaka”, by rozkochać się w kreowaniu smaków i bezpośrednim kontakcie z gośćmi. World Class Poland 2017 to jego pierwszy start w konkursie barmańskim.
Tomasz Źródłowski
Lat 26, za barem od 4 lat
Pochodzi z Żywca, a obecnie pracuje w krakowskim Mercy Brown. Studiował sto-sunki międzynarodowe, ale praca „po godzinach” jako barman pochłonęła go bez reszty. W konkursie World Class Poland swoich sił próbuje już po raz trzeci. W ubie-głym roku był o włos od zwycięstwa i biletu na światowe zawody, bo w finałowej klasyfikacji zajął drugą lokatę.