12-15 sierpnia br. po raz kolejny na poznańskim Starym Rynku podczas IV Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku było można skosztować specjałów ze wszystkich zakątków Polski i wielu miejsc w Europie.
W ramach Festiwalu odbywały się liczne kulinarne konkursy. Restauratorzy stanęli w szrankach konkursu na najlepszą kaczkę z pyzami – tradycyjną potrawę kuchni wielkopolskiej. Celem tego konkursu było odnalezienie i wskazywanie takich właśnie miejsc, restauracji gdzie kaczka jest odpowiednio chrupiąca i soczysta a dodatki najlepszej jakości.
Kapituła konkursu w składzie: prof. Włodzimierz Dolata – przewodniczący kapituły oraz Jan Grabkowski – Starosta Poznański, Aleksandra Lazar, Piotr Frydryszek, Marek Gąsiorowski, Jan Babczyszyn, Andrzej Bobrowski, Paweł Loroch, Witold Wróbel postanowiła przyznać pierwszą nagrodę Restauracji MONIDŁO z ulicy Matejki 68, drugą nagrodę Restauracji CACTUS FACTORIA z ulicy Ślusarskiej 5, a trzecią Restauracji Hotelu MERCURE w Poznaniu. A także Zagrodzie Bamberskiej z ulicy Kościelnej również w Poznaniu.
Konkurs „Poznańska Szneka” przeznaczony był dla piekarzy, cukierników oraz zakładów gastronomicznych z terenu całej Polski. Kapituła Konkursu w składzie: Piotr Bikont – przewodniczący kapituły oraz Katarzyna Kuciejczyk, Mirosława Stroińska, Katarzyna Ładyńska, Przemysław Remisz, Michał Skoraszewski, Sebastian Kończak, Wojciech Rogowski postanowiła przyznać nagrodę w kategorii szneki z kruszonką drożdżówce z cukierni Słodki Kącik Bolesław Warguła z ul. Św. Marcin 26 w Poznaniu oraz wyróżnić drożdżówkę z Pracowni Kasztelańska z Osiedla Piastowskiego 64 w Poznaniu. W kategorii szneka z dodatkami nagrodzono drożdżówkę z owocami z Pracowni Kasztelańska z Osiedla Piastowskiego 64 w Poznaniu wyróżniono drożdżówkę z serem z cukierni Kokosanka Wiesław Hulewicz ze Środy Wielkopolskiej. Jury przyznało specjalne wyróżnienie wypiekowi, który nie mieścił się w żadnej z kategorii konkursu, ale wyjątkowo przypadł członkom kapituły do gustu drożdżówce na ostro z Pracowni Cukierniczej Szarlotka Grażyna Rdzyń z ul. Kraszewskiego 15 w Poznaniu.
Jednym z najważniejszych elementów Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku był konkurs Polska Nalewka Roku. Udział w konkursie wziąć mogły wszystkie osoby pełnoletnie, które w domowych spiżarniach, piwnicach i na balkonach według stworzonych przez siebie lub starych rodzinnych receptur tworzą niepowtarzalne domowe nalewki. Kapituła Dobrego Smaku w składzie: Piotr Bikont – przewodniczący, Justyna Szafran, Hanna Szymanderska, Paweł Loroch, Piotr Frydryszek, Jan Babczyszyn, Wojciech Muller, Waldemar Sulisz, Zbigniew Sierszuła po skosztowaniu 72 nalewek zgłoszonych do konkursu Polska Nalewka 2010 i po burzliwych i długotrwałych obradach przyznanła następujące nagrody:
- nagrody pozaregulaminowe przyznano następującym nalewkom:
Najlepsza nalewka w roku 2010 w powiecie ostrzeszowskim – Aroniówka Marysi – Marii Piekarczyk z Ostrzeszowa
Najlepsza nalewka w powiecie poznańskim – Ognista Truskawka – Zenony Urbaniak ze Stęszewa
- nagrody regulaminowe konkursu:
II Wyróżnienie – Rokitnik 2009 – Lecha Gogolewskiego z Poznania
I Wyróżnienie – pigwowiec japoński 2009 – Lecha Gogolewskiego z Poznania
3 miejsce – Nalewka Wiśnia – Hieronima Błażejaka z Czarża
2 miejsce – Nalewka z czarnej porzeczki – Janusza Łakomca z Poznania
1 miejsce i tytuł Polska Nalewka Roku 2010 – Ognista Truskawka – Zenony Urbaniak ze Stęszewa