W grudniu kuchnia+ zaprasza na autorskie, premierowe programy związane z bożonarodzeniową tradycją kulinarną. Przygotowania do Świąt rozpocznie 8 grudnia specjalny odcinek „Jakubiak w sezonie: Wigilia”, w którym gwiazda kuchni+ zaprezentuje wigilijne potrawy w nowoczesnej odsłonie. W święta widzowie obejrzą nową serię pt. „Jadało się. Kuchnia Jana i Marysieńki”, która na nowo odkryje smakowite polskie potrawy sprzed wieków.
Tomasz Jakubiak znany z tego, że zmienia smaki Polaków i przekonuje do stosowania rodzimych, sezonowych produktów, w świątecznym programie „Jakubiak w sezonie: Wigilia” 8 grudnia o 14:30 podzieli się oryginalnymi pomysłami na dania inspirowane tradycyjną kuchnią wigilijną. Prowadzący przygotuje m.in. karpia karmelizowanego w miodzie i goździkach z wytrawnym sosem piernikowym i smażonym makaronem naleśnikowym oraz smażone pierogi z kiszoną kapustą, wędzoną śliwką i orzechami polane sosem buraczano-jabłkowym.
O potrawach, którymi zajadali się nasi przodkowie, co pili do obiadu i jakie smakołyki szykowali na wigilię opowie emitowana w święta Bożego Narodzenia najnowsza, autorska seria kuchni+ przygotowana we współpracy z Muzeum Pałacem w Wilanowie pt. „Jadało się. Kuchnia Jana i Marysieńki”. Program odkryje przed widzami dawną i zapomnianą kuchnię staropolską, niesłusznie kojarzoną z tłustymi, mało apetycznymi potrawami i często myloną z bardziej pospolitą kuchnią chłopską. Prowadzący, Paweł Loroch i Agata Pruchniewska w kostiumach z epoki spróbują złowić rybę w wilanowskim stawiku i upolować dziką zwierzynę. Przywołując powiedzenie Jana Sobieskiego z 1671 roku: „Boć to nasze tylko na tym świecie, co zjemy dobrze i smaczno”, w humorystycznej formie przedstawią przepisy sprzed wieków i pokażą jak ciekawie wykorzystać je na nowo.
Zaproszeni do programu eksperci: specjalistka od kuchni regionalnej i najsłynniejsza polska pisarka kulinarna Hanna Szymanderska, historyk Jarosław Dumanowski i jedyny polski kucharz, który pracował w najsłynniejszych restauracjach świata: Noma i elBulli Robert Trzópek opowiedzą o tradycyjnej kuchni staropolskiej, zdradzając wiele kulinarnych tajników naszych praprzodków.