28 listopada br. w Lublinie otwarto gorzelnię Stock Polska. To jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie. Przedstawiciel redakcji “Poradnika Restauratora” wziął udział w wydarzeniu.
Fot. Robby Cyron
Obiekt ten wyznacza nowe standardy w branży spirytusowej i wyróżnia się innowacyjnością procesów produkcyjnych, efektywnością energetyczną oraz dbałością o środowisko. Inwestycja ta, warta ponad 50 mln Euro, była jednym z największych projektów przemysłowych w regionie w 2023 roku i stanowi kluczowy element strategii Stock Spirits Group, koncentrującej się na innowacjach i zrównoważonym rozwoju.
Fot. Poradnik Restauratora
Fabryka Stock Polska w Lublinie to kluczowy ośrodek produkcyjny, który od lat aktywizuje biznesowo region, przyczyniając się do jego rozwoju oraz zatrudniając setki pracowników. Realizacja nowoczesnej destylarni spirytusu przeznaczonego zarówno do celów spożywczych (m.in. wódki czyste i smakowe), jak i przemysłowych (farmacja i medycyna) gwarantuje firmie pełną kontrolę nad całym procesem produkcji – od starannego doboru surowców, aż po końcowy produkt. Dzięki zaawansowanej automatyzacji i zintegrowanym systemom monitoringu, gwarantuje najwyższą jakość produktu.
Fot. Robby Cyron
Od etapu planowania, przez projektowanie, aż po realizację nowej inwestycji, priorytetem była optymalizacja energetyczna i środowiskowa, przy jednoczesnym zapewnieniu doskonałej jakości końcowych produktów. Nowa destylarnia znajdująca się na terenie lubelskiej fabryki Stock Polska to trzykondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni 5800 m², na którego budowę zużyto ponad 300 ton stal oraz wykorzystane ponad 15 500 metrów rur oraz 300 000 metrów kabli zasilających i sterujących. Budynek został wyposażony w ponad 39 zbiorników, w tym 5 dedykowanych silosów na zboże, w których można magazynować łącznie 2350 ton zboża. Wdrożono liczne rozwiązania ekologiczne, w tym zielone dachy, kaskadowy odzysk energii cieplnej oraz system oczyszczania ścieków z możliwością produkcji biogazu. Nowa gorzelnia Stock Polska w Lublinie wpisuje się w ogłoszoną na początku tego roku strategię grupy Stock Spirits skupioną na trzech kluczowych obszarach: Ludzie, Planeta, Procesy.
Pierwsza destylarnia Stock Polska spełnia najwyższe standardy produkcji i ochrony środowiska. Opiera się na współpracy z lokalnymi rolnikami, od których pozyskujemy najlepsze zboża i inne surowce. Od zawsze naszym priorytetem jest dbałość o najwyższą jakość produktów na rynku polskim. Nowa destylarnia pozwala jeszcze lepiej kontrolować proces produkcji na każdym jego etapie – od wyboru składników, aż po końcowy produkt, który trafia do rąk naszych klientów – powiedział Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska.
Zrównoważony rozwój i przyszłość
Lubelska destylarnia została wyposażona w szereg innowacji, m.in. w systemy optymalizujące procesy energetyczne. Dzięki integracji cieplnej jednostek procesowych odpady cieplne są ponownie wykorzystywane, co pozwoli zmniejszyć zużycie energii nawet o 3 mln m³ gazu ziemnego rocznie. Instalacja fermentacyjna w technologii zamkniętej minimalizuje emisję zapachów, a system oczyszczania ścieków odzyskuje energię w formie biogazu, wykorzystywanego do produkcji pary technologicznej. Technologia ta pozwoli zaoszczędzić setki tysięcy gigadżuli energii oraz do 100 milionów litrów wody rocznie, wspierając ideę zamkniętego obiegu. Zakład wykorzystuje energię odnawialną dzięki oświetleniu LED, zmniejszają zapotrzebowanie na energię elektryczną o 80%
w obszarze oświetlenia zewnętrznego. Zielony dach budynku poprawia z kolei izolację termiczną i retencję wody, poprawiając jednocześnie walory estetyczne otocznia, które były ważne od samego początku rozpoczęcia inwestycji, o czym świadczy brak wycinki drzew na etapie budowy.
Integralną częścią gorzelni jest laboratorium analityczne, wyposażone w najnowocześniejsze technologie, w tym analizatory bliskiej podczerwieni (NIR). Każda partia surowców jest badana automatycznie, co gwarantuje precyzyjny dobór składników i najwyższą jakość spirytusu. Tak zaawansowane rozwiązania analityczne pozwalają na tworzenie produktów o wyjątkowych parametrach jakościowych.
Nowa gorzelnia to dowód, że zaawansowana technologia może iść w parze z troską o lokalne społeczności i ekologię. Inwestycja ta pozwoli nam produkować najwyższej jakości produkty w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju – dodała Agnieszka Kielech-Kuźmińska, dyrektor zakładu w Lublinie.
Fot. Robby Cyron
Precyzja produkcji oparta na wyjątkowej kontroli surowców
Nowa inwestycja wyróżnia się wyjątkowym podejściem do procesu produkcji, zaczynającym się od starannego doboru składników. Surowce, takie jak kukurydza, żyto, pszenżyto czy jęczmień, są precyzyjnie selekcjonowane i mieszane w określonych proporcjach, co bezpośrednio wpływa na charakterystykę oraz jakość spirytusu. Nowoczesne i zautomatyzowane instalacje i urządzenia produkcyjne przekształcają mieszanki w wysokiej jakości spirytus, a zaawansowane technologie integracji energetycznej minimalizują zużycie energii. Pierwsza destylarnia Stock Polska w Lublinie to również przykład, jak innowacje technologiczne mogą wspierać lokalną gospodarkę. Zakład jest w stanie przetwarzać różnorodne rodzaje zbóż, co zwiększa możliwości dostawców i pozwala na dostosowanie produkcji do sezonowej dostępności surowców. A bliska współpraca z regionalnymi producentami rolnymi pozwala minimalizować jednocześnie koszty transportu, wspierać regionalne rolnictwo i tworzyć trwałe relacje biznesowe.
Jak podkreślił podczas oficjalnego otwarcia destylarni prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, inwestycja Stock Polska to przykład, jak sektor prywatny może wspierać rozwój regionu poprzez znaczące wpływy podatkowe do budżetów lokalnego i państwowego. „Nowa gorzelnia to nie tylko miejsca pracy i wsparcie dla lokalnych dostawców, ale również realne korzyści dla samorządu. Środki, które trafią do budżetu Lublina w formie podatków i opłat, pozwolą nam realizować kolejne projekty infrastrukturalne, wspierać lokalne inicjatywy społeczne oraz wzmacniać atrakcyjność miasta jako miejsca dla inwestorów” – powiedział prezydent Lublina.
Fot. Robby Cyron
Fot. Robby Cyron
Fot. Robby Cyron
Fot. Robby Cyron
Fot. Poradnik Restauratora
Fot. Poradnik Restauratora