Przedsiębiorcy rozliczający się wg skali podatkowej oraz płacący podatek liniowy muszą zapłacić składkę zdrowotną za luty do poniedziałku 21 marca br. Pierwszy raz będzie ona liczona według nowych zasad. Problem w tym, że zarówno przedsiębiorcy, jak i księgowi nie mają jasności, jak powinna ona zostać rozliczona.
Przedsiębiorcy nie są pewni, ile wpłacić do ZUS, bo w parlamencie ciągle trwają prace nad kolejnymi poprawkami. Jak podaje Rzeczpospolita obowiązują trzy ważne zmiany:
- Przedsiębiorcy, którzy są na księdze przychodów i rozchodów i zostały im towary z 2021 r., przy wyliczaniu dochodu z ich sprzedaży będą mogli uwzględnić, tak jak przy liczeniu podatku, różnice remanentowe. Zapłacą oni składkę zdrowotną od tego, co faktycznie zarobili, a nie od czystego przychodu.
- Zmienią się zasady naliczania składki od sprzedaży firmowego majątku. Z Polskiego Ładu wynika, że przy zbyciu zamortyzowanej nieruchomości bądź samochodu przedsiębiorcy przepadają koszty ich nabycia z poprzednich lat. Płaci więc składkę od przychodu. Nowe przepisy stanowią, że składka będzie liczona od faktycznego dochodu.
- Zgodnie z Polskim Ładem przy obliczaniu składki należy brać pod uwagę przychody zwolnione z podatku, jak dofinansowania czy dotacje. To też ma się zmienić. W podstawie wymiaru składki te przychody nie będą uwzględniane. Z wyjątkami dotyczącymi np. nowego zwolnienia dla rodziców mających czwórkę (albo więcej) dzieci lub dla seniorów, którzy prowadzą biznes, nie pobierając świadczeń emerytalnych.
Najświeższa nowelizacja ustawy rozpatrywana jest właśnie w Senacie. W przypadku poprawek wróci z powrotem do Sejmu.
źródło: Rzeczpospolita