28 października 2013 r. w wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki – pierwszy niekomunistyczny premier Polski po 1989 r., współtwórca i przewodniczący Unii Demokratycznej i Unii Wolności; od 2010 r. doradca Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego.
Tadeusz Mazowiecki był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie „Znaku” składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. – gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji.
W wystąpieniu przed Sejmem kontraktowym 24 sierpnia 1989 r. mówił: „Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania”.
Jednym z najważniejszych osiągnięć rządu Tadeusza Mazowieckiego był pakiet reform gospodarczych, nazwany od nazwiska jego twórcy „Planem Balcerowicza”. Reformy umożliwiły zatrzymanie hiperinflacji, restrukturyzację gospodarki, uruchomienie mechanizmów rynkowych i prywatyzację.
W pierwszych w pełni demokratycznych wyborach do Sejmu w 1991, Tadeusz Mazowiecki zdobył w województwie poznańskim mandat poselski otrzymując 63 962 głosów, a kierowana przez niego partia Unia Demokratyczna uzyskała najwyższe poparcie w skali kraju wśród wszystkich komitetów wyborczych. Tadeusz Mazowiecki w 2009 r. został Honorowym Obywatelem Poznania.
Tadeusz Mazowiecki był nie tylko docenianym politykiem, ale i publicystą. Współpracował ze „Słowem Powszechnym”, następnie założył „Wrocławski Tygodnik Katolicki”. A po rejestracji NSZZ „Solidarność” w 1981 r. został pierwszym redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”.
Nasze Wydawnictwo BPiR „Generalczyk” posiada unikatową kolekcję archiwalnych numerów „Tygodnika Solidarność” z czasów opozycji. Docenił to również Tadeusz Mazowiecki dokonując w niej pamiątkowego wpisu 8 września 2010 r. -„Pozdrowienia dla Wiesława Generalczyka – Tadeusz Mazowiecki”.
Żegnamy zatem nie tylko pierwszego premiera III Rzeczypospolitej, ale bojownika o prawa człowieka i jednego z niekwestionowanych autorytetów moralnych. Nazywanego potocznie „żółwiem” za swoja siłę spokoju.