Aż 300 franczyzowych lokali gastronomicznych przybyło w Polsce w ubiegłym roku. Ich uruchomienie pochłonęło blisko 90 mln zł. W tym roku ma przybyć kolejnych 350 placówek, wynika z badania ekspertów Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych (ARSS).
Nie wszystkie koncepty cieszą się jednakową popularnością wśród Polaków. Dynamicznym rozwojem – rzędu 15-30 lokali rocznie – może się poszczycić tylko 10 z ponad 90 sieci franczyzowych działających w branży gastronomicznej. Rozwój wielu pozostałych został wstrzymany przez kryzys bądź brak zainteresowania ze strony franczyzobiorców.
W ubiegłym roku najprężniej rozwijały się sieci pizzerii i fast foodów. Podczas gdy na rynku przybyło 140 pizzerii działających pod 26 markami, liczba barów szybkiej obsługi wzrosła o ok. 100 w obrębie 14 marek.
W Polsce wciąż dominuje gastronomia niezależna – pojedyncze bary, restauracje, punkty gastronomiczne stanowią ok. 75% wszystkich lokali działających w tej branży. Niemniej jednak coraz więcej firm chce się rozwijać poprzez franczyzę. Najwięcej ofert jest w segmencie restauracji casual dining.
Licznie reprezentowany przez franczyzodawców jest także segment pizzerii – 26 ofert. Rozwój w tym segmencie ogranicza brak lokali do wynajęcia, formalności, wysokie czynsze.
W popularnym wśród franczyzobiorców segmencie fast foodów znajdziemy jedynie 14 ofert. W kategorii tej od lat króluje McDonald’s, który ma w naszym kraju ponad 230 restauracji, z których ok. 100 jest prowadzonych przez franczyzobiorców. Na drugim miejscu jest Kurcze Pieczone, Wars, New York Hot Dog oraz Subway. Na rynku dostępnych jest też kilka ofert franczyzowych barów ze zdrową żywnością: Green Way, Salad Story i Bio Way. Ofertę franczyzową mają także trzy dość prężnie rozwijające się firmy, które nie mają konkurentów w swojej kategorii. Mowa tu o Fornetti (minipiekarnie z ciasteczkami francuskimi, liczba punktów: 290, czyli jest to największa sieć franczyzowa w gastronomii), Piwiarniach Wareckich (bary rozwijane przez Grupę Żywiec, liczba lokali: 56) i Paszteciku (punkty sprzedaży i wypiekania pasztecików, jest ich obecnie 16).
Pełny raport Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych o franczyzie w gastronomii w 2009 i 2010 r. można przeczytać na stronie www.FranczyzawPolsce.pl.