Czymże jest kuchnia pomorsko-kujawska? Wedle jakich kryteriów ją opisać? W jakie ramy ująć?
Kuchnia Pomorza i Kujaw na pewno łączy w sobie wpływy wielkopolskie i pomorskie, a z racji burzliwej historii swoje piętno odcisnęły na niej tradycje kulinarne Niemiec, Holandii, Szwecji, Danii i Kresów Wschodnich. Dominują w niej ryby i drób, głównie kaczki i gęsi. Nic więc dziwnego, że jedną z bardziej znanych potraw jest czernina, czyli zupa z gęsiej krwi z suszonymi owocami. Z mięsa wyrabiano wursty, czyli kiełbasy i liberkę, czyli kiszki. Innymi osobliwościami były rylce – galarety. Słynne są również miodowe pierniczki i kujawski deser, czyli ryż oblany masłem z suszonymi śliwkami i rodzynkami, sałatki rybne i oczywiście solone śledzie, plince, czyli smażone z cebulą i cukrem placki ziemniaczane, czy też grucholec – babka ziemniaczana na ciepło z cebulą i kiszonym ogórkiem. Na pomorskich stołach królują też pierogi z różnego rodzaju farszami, począwszy od ruskich z twarogiem i ziemniakami, po kresowe kołduny, a także chłodnik litewski czy kwas chlebowy. Tak można by mnożyć bez końca…
Tę jedną z najbardziej zróżnicowanych kuchni na „Kulinarnym Szlaku Turystycznym” serwuje Restauracja Hotelu „GAWRA” w Szklarskiej Porębie. Na szczególną uwagę w menu zasługuje „pstrąg opiekany w soli”, ale znajdziecie tam Państwo również jajecznicę z kurkami, racuchy z kwaśnego mleka z grzybami, zupę owocową, ziemniaki trampane, czyli ziemniaki z jajkiem sadzonym i kefirem, pierogi z kaszą gryczaną, plince kaszubskie (placki ziemniaczane) i wiele innych tradycyjnych potraw regionu. Hotel GAWRA zlokalizowany przy dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę gwarantuje piękne widoki przy smakowitych daniach kuchni kujawsko-pomorskiej.
Autorski projekt marketingowy „Kulinarny Szlak Turystyczny – Kuchnia Polska” firmy Sudety IT – Status Janusz Stańczyk pod patronatem „Poradnika Restauratora” ma na celu stworzenie nowej jakościowo oferty turystycznej w oparciu m.in. o promocję polskiej kuchni. Uczestniczy w nim 11 obiektów hotelowo-gastronomicznych z obszaru Kotliny Jeleniogórskiej, z czego każdy specjalizuje się w jednym rodzaju kuchni regionalnej. Ośrodek wypoczynkowy „GAWRA” to trzeci przystanek na szlaku, który mieliśmy okazję ostatnio odwiedzić.