12 czerwca br. rozpoczynają się XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii. Kiedy myślimy o kuchni brazylijskiej, trudno przywołać jedną sztandarową potrawę jako jej symbol czy znak rozpoznawczy. Kultura Brazylii jest bardzo zróżnicowana, w różnych rejonach kraju panują różne tradycje i zwyczaje, a co za tym idzie – królują w nich różne trendy dotyczące smaków. Narodowa kuchnia tego kraju powstała w wyniku zmieszania się wielu narodowości – europejskich, afrykańskich i indiańskich. Na ten kulturowy miks będący fundamentem brazylijskiej kuchni, oddziaływały również czynniki atmosferyczne – popularność danych potraw często wynikała z okresowej dostępności składników czy przypraw.
Niezaprzeczalnym faktem jest, iż najpopularniejszym napojem Brazylii jest kawa. Praktycznie na wszystkich kontynentach ziarna kawy są kojarzone właśnie z tym krajem Ameryki Południowej. Jest to jeden z najważniejszych produktów eksportowych Brazylii. Kolejnym są orzeszki pinii, które zagościły na dobre w europejskich kuchniach. Nie tylko jako lekka przekąska, ale także jako dodatek do różnego rodzaju dań. Orzeszki te nadają potrawom bardzo ciekawy i oryginalny smak, dlatego też są częstym dodatkiem na przykład do makaronów.
TACACA (OSTRO – KWAŚNA ZUPA)
Pierożki:
150 gram mielonej wieprzowiny
150 gram surowych krewetek tygrysich, oczyszczonych i drobno posiekanych
młoda cebulka, drobno posiekana
łyżeczki białego octu ryżowego
łyżeczki mąki kukurydzianej
sól morska oraz biały pieprz
24 wontony
Zupa:
1,5 litra świeżego bulionu drobiowego
2 czerwone papryczki chili, drobno posiekane
kawałek imbiru wielkości kciuka, pokrojony w plasterki
2 ząbki czosnku, zgniecione
150 gram świeżych grzybów shitake, pokrojonych w plasterki
1 łyżka stołowa mąki kukurydzianej wymieszanej z 1 łyżką stołową zimnej wody
6 młodych cebulek, drobno posiekanych
mały pęczek kolendry, grubo posiekanej
sok z 2 do 3 limonek
jasny sos sojowy
Sposób przygotowania:
Pierożki. W misce wymieszać wieprzowinę, krewetki, cebulkę, ocet oraz mąkę kukurydzianą. Przyprawić solą i białym pieprzem.
Potem faszerować wontony, posmarować brzegi pierożków wodą i zawinąć, aby je zamknąć. Układać je na tacce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić na 20 minut do lodówki. W tym czasie wlać bulion, papryczki, imbir, czosnek oraz grzyby do garnka i zagotować. Potem zredukować ogień na bardzo mały i delikatnie gotować przez 10-15 minut.
Dodać pierożki, gdy zupa się znowu zagotuje, gotować przez 3-4 minuty. Zanim pierożki dojdą, dodać mąkę kukurydzianą i gotować przez kolejną minutę.
Zdjąć z ognia, dodać cebulkę i kolendrę, sok z limonek oraz sos sojowy do smaku.
FASOLOWE FRITTERY Z CEVICHE, KREWETEK I MANGO
Ceviche:
250 g surowych krewetek tiger, oczyszczonych
1 mała czerwona cebula, obrana i drobno posiekana
sok z 2 limonek
1 duże mango, obrane i drobno posiekane
1-2 czerwone papryczki chili, bez nasion, drobno posiekane
1 dojrzały pomidor, drobno posiekany
mały pęczek kolendry, drobno posiekanej
sól morska i czarny pieprz
Frittery:
2 łyżki stołowe suszonych krewetek
1 cebula, obrana i drobno posiekana
1 ząbek czosnku, obrany i zgnieciony
2 x 400 g puszki wspięgi, odsączone
1 czerwona papryczka chili, bez nasion, drobno posiekana
3-4 łyżki stołowe zwykłej mąki
olej roślinny do smażenia na głębokim oleju
Do podania:
ostry sos paprykowy
kawałki limonki
Sposób przygotowania:
Zagotować duży garnek osolonej wody, dodać krewetki i gotować przez około 1 minutę. Odsączyć krewetki, posiekać i połączyć z pozostałymi składnikami. Przyprawić do smaku i wstawić do lodówki.
Przykryć suszone krewetki wrzącą wodą i odstawić zamoczone na 15 minut, aż zmiękną. Odsączyć, następnie zmiksować z cebulą, czosnkiem oraz chili. Dodać fasolę, miksować aż powstanie gładka masa. Przyprawić do smaku. Przelać do miski i powoli dodawać mąkę aż powstanie sztywne ciasto. Zamoczyć dwie łyżki w oleju i uformować nimi 10-12 owalnych porcji.
Podgrzać olej do temperatury 160°C/325°F i smażyć porcjami na głębokim oleju przez 8-10 minut, aż porcje nabiorą złocisto-brązowego koloru i staną się chrupkie. Odsączyć na papierze kuchennym i przyprawić solą morską, gdy będą jeszcze ciepłe.
Przekroić fritter, nafaszerować ceviche i podawać z ostrym sosem paprykowym, limonkami i zimnym piwem.
RUMSZTYK Z PUREE Z FASOLI I ORZECHOWA SALSA VERDE
2 rumsztyki, każdy około 250g
Salsa Verde:
75 g prażonych orzechów laskowych
1 pęczek natki pietruszki
1 pęczek mięty
1 pęczek bazylii
4 anchois, odsączone
1 ząbek czosnku, obrany i rozgnieciony
2 łyżeczki musztardy Dijon
sok z ½ cytryny
4 łyżki stołowe oliwy z oliwek
sól morska i czarny pieprz
Puree z Fasoli:
2 x 400g puszki fasoli cannelloni
50g niesolonego masła
200ml śmietanki
Sól morska i biały pieprz
Sposób przyrządzenia:
Podgrzać piekarnik do 180°C/350°F. Wyłożyć orzechy na tackę do pieczenia i prażyć przez 8-10 minut, od czasu do czasu wstrząsając. Odstawić, aby się schłodziły. Zmiksować pozostałe składniki aż do uzyskania gładkiej konsystencji, w razie konieczności dodać więcej oleju. Grubo posiekać orzechy i dodać do salsy. Przyprawić do smaku i odstawić na bok.
Odsączyć fasolę i podgrzać w garnku z masłem, około 5 minut, aż fasola zmięknie. Przełożyć do miksera i miksować aż powstanie jednolita masa. Przyprawić do smaku solą i białym pieprzem, następnie przenieść na patelnię i podgrzewać aż do podania.
Rozpalić grilla lub podgrzać patelnię grillową. Przyprawić steki dużą ilością soli i pieprzu, następnie grillować przez 2-3 minuty z każdej strony. Pokroić na cienkie plastry, sos z mięsa wlać do salsy. Podawać steki z puree z fasoli i salsą verde.
SAŁATA Z ANANASEM, KREWETKAMI I OKRĄ
Składniki:
1 duży ananas
100g pszenicy bulgur
200ml gorącego wywaru drobiowego
Oliwa z oliwek
1 duża cebula, obrana i drobno posiekana
2 ząbki czosnku, obrane i zgniecione
2 czerwone papryczki chili, bez nasion, drobno posiekane
125g okry
125ml wytrawnego białego wina
sok z jednej limonki
mały pęczek pietruszki, drobno posiekanej
mały pęczek bazylii, drobno posiekanej
mały pęczek kolendry, posiekanej
150g surowych krewetek tiger, oczyszczonych
sól morska i czarny pieprz
50g sera parmezan, drobno startego
Sposób przyrządzenia:
Podgrzać piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Przekroić ananasa wzdłuż na pół. Wydrążyć cały miąższ, pociąć na kawałki i odsączyć nadmiar soku.
Położyć połówki ananasa na tackę do pieczenia, przyciętą stroną do góry i piec przez 10 minut aż zmiękną. W tym czasie zagotować bulion, polać nim pszenicę i przykryć folią spożywczą.
Odstawić na 15 minut, następnie zdjąć folię i ugnieść płatki widelcem. Gdy pszenica się moczy, podgrzać trochę oliwy w garnku, dodać cebulę, czosnek, chili i gotować delikatnie przez 5 minut aż zmiękną. Zwiększyć ogień, dodać okrę i gotować przez 2 minuty. Dodać wino, doprowadzić do wrzenia i gotować jeszcze przez 2-3 minuty. Dodać krewetki, gotować aż zrobią się różowe i zdjąć z ognia.
Przemieszać ananasa, pszenice, sok z limonek oraz zioła, następnie podzielić mieszankę między połówkami ananasa. Posypać serem parmezan i wstawić na gorący grill na 2-3 minut aż nabiorą złocisto-brązowego koloru i zaczną bulgotać.
Odstawić do ostygnięcia przez minutę przed podaniem.