9 września w Ilonn Hotel w Poznaniu odbędzie się druga edycja Mistrzostw Polski w Dziczyźnie – Memoriał Mariana Tarnawskiego.
Sześć dwuosobowych zespołów profesjonalnych kucharzy zmierzy się w przyrządzeniu zupy z tuszki królika oraz dania głównego z łopatki jelenia. Na uporanie się z zadaniem będą mieli 120 minut.
Tematami obowiązkowymi jest tuszka królika oraz łopatka jelenia. W przetwórstwie oraz kulinarnym zastosowaniu mięsa kładziemy nacisk na wykorzystanie wszystkich elementów ubijanych zwierząt i minimalizowanie strat. Stąd obowiązek wykorzystania całej tuszki królika. Jurorzy będą zwracali baczną uwagę na ilość i zagospodarowanie odpadów. Łopatka jelenia jest z kolei dość trudnym do przyrządzenia elementem, ale ranga konkursu wymaga od startujących kucharzy wykazania się pomysłowością i zawodowym kunsztem – mówi Adam Chrząstowski, ambasador kulinarny marki HoReCa Las-Kalisz, który przewodniczył jury pierwszej edycji Mistrzostw i poprowadzi ich wrześniową odsłonę.
Komisja konkursowa pod przewodnictwem Kurta Schellera oceni sposób prezentacji oraz smak przyrządzonych potraw. W jury degustacyjnym zasiądą m.in.: Joanna Ochniak, Andrzej Jakomulski, Dariusz Ratuszniak, Tomasz Purol i Tomasz Nowak. Natomiast w jury technicznym: Michał Markowicz, Maciej Grubman.
W wydarzeniu weźmie także udział obserwator z ramienia Kulinarnego Pucharu Polski.
Mięso królicze oraz dziczyzna to dwie specjalności głównego organizatora Mistrzostw, firmy Las-Kalisz z Tomnic k. Krotoszyna, która w ich przetwórstwie specjalizuje się od 30 lat. Założycielem i wieloletnim prezesem rodzinnego przedsiębiorstwa był zmarły w 2018 r. Marian Tarnawski, propagator zrównoważonego łowiectwa i wielki miłośnik kuchni myśliwskiej. Jego pamięci został poświęcony konkurs.
Wyłonienie drużyn, które przejdą do drugiego etapu i spotkają się w części finałowej nastąpi do 23 sierpnia.
Pierwsza edycja Mistrzostw odbyła się w marcu 2019 r. w Pałacu w Orli na Ziemi Krotoszyńskiej. Zadaniem uczestników było wówczas przygotowanie przystawki z combra królika z kością i dania głównego z combra sarny z kością.
Konkurs przebiegł wręcz zaskakująco sprawnie. Dzięki ciekawemu tematowi i wysoko postawionej poprzeczce przy selekcji kandydatów udało się od samego początku znacznie wywindować poziom prezentowanych prac. Należy tu przypomnieć, że od samego początku aspirujemy do tego, aby zwycięzca konkursu był nominowany do startu w Kulinarnym Pucharze Polski. Również to było powodem doboru jury gwarantującego rzetelną ocenę, zgodną ze standardami KPP. Po zakończeniu imprezy otrzymaliśmy wiele podziękowań i pozytywnych opinii od gości, uczestników, jurorów i sponsorów – wspomina Adam Chrząstowski.
Mistrzami Polski w Dziczyźnie 2019 zostali Tomasz Kasperlik i Piotr Mazur z restauracji Halka w hotelu Aries w Zakopanem.
Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji wydarzenia można znaleźć na www.mistrzostwadziczyzna.pl.