Mieszkańcy Polski najbardziej lubią długie, proste frytki, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy zjedli ich aż 110 ton wg firmy Glovo. Jakie jeszcze tajemnice kryje nasza krajowa miłość do tych smażonych, ziemniaczanych słupków i czy frytki w innych krajach mogą nas zaskoczyć smakiem?
Długie, kręcone, smażone albo pieczone – frytki to jeden z tych przysmaków, który ma fanów na całym świecie, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. 13 lipca na całym świecie obchodzimy ich dzień. Podpowiadamy, jak jedzą je na świecie, a Glovo dzieli się najciekawszymi faktami z polskiego rynku frytkowego!
Smaczne frytki w wersji fit?
Klasyczne frytki robi się z ziemniaków pokrojonych w długie, cienkie słupki, które następnie smaży się na złocisty kolor w głębokim tłuszczu. Frytki można przyrządzić na kilka innych, zdrowszych (!!!) sposobów! Pierwszym z nich jest zamiana głównego składnika. Zamiast ziemniaków możemy użyć mniej kalorycznych warzyw, np. buraków, marchewek albo korzeni selera. Pokrojone słupki warto doprawić ostrą papryką, która wspiera trawienie. Smażenie z kolei powinno odbywać się partiami – dzięki mniejszej ilości frytek na patelni dojdzie do ich szybszego usmażenia, ale warzywa nie będą miały możliwości nadmiernego nasączenia się tłuszczem. Przed jedzeniem nie zaszkodzi dodatkowo wyłożyć ich na ręcznik papierowy i odsączyć z nadmiaru oleju. Dla tradycjonalistów zdrowszą alternatywą przygotowania ziemniaczanych frytek będzie z kolei opcja ich upieczenia, zamiast usmażenia. Wtedy na całą miskę tego przysmaku wystarczy jedynie łyżka tłuszczu, która zapewni im chrupkość.
Polska: tony zjedzonych frytek rocznie
O tym, jaki rodzaj frytek jest najpopularniejszy w Polsce wie najlepiej Glovo, które dostarczyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad milion porcji tego przysmaku. Mnożąc ten wynik przez wartość średniej, restauracyjnej porcji, liczącej ok. 110 g otrzymujemy… ok. 110 ton frytek zjedzonych przez użytkowników aplikacji Glovo w ciągu ostatnich 12 miesięcy! Ten wynik nie dziwi jednak, biorąc pod uwagę, że w międzynarodowym rankingu Glovo Polska jest wysoko pod względem spożywanych burgerów, a w kwestii ich wegetariańskiej odmiany jest nawet nr 1 na świecie!
A jakie frytki najczęściej wybieramy? Pierwsze miejsce zajmują klasyczne, długie słupki. Na drugim uplasowała się karbowana odmiana tego przysmaku. Kochamy także frytki belgijskie – nieco grubiej krojone oraz dwukrotnie smażone, dzięki czemu są wyjątkowo chrupkie z zewnątrz i miękkie w środku. Zaraz za podium plasują się z kolei smażone słupki batata, czyli słodkiego ziemniaka. Glovo podaje także, że w Polsce popularne są również nowoczesne połączenia smakowe, tj. frytki z bekonem, z dodatkiem papryczek jalapeno, albo z parmezanem i oliwą truflową.
Danie uwielbiane nie tylko w Polsce
Złociste słupki ziemniaka doceniane są nie tylko w naszym kraju – to przysmak często serwowany w wielu innych państwach, a znakomita część z nich ma swój własny sposób ich przyrządzania. Francja, która – podobnie jak Belgia – uzurpuje sobie prawo do tytułu ojczyzny frytek, słynie z cienko pokrojonych ziemniaków, najczęściej smażonych na tłuszczu zwierzęcym. Podobnie jak Belgowie, Francuzi praktykują podwójne smażenie. Frytki w tym kraju podaje się najczęściej jako dodatek do mięsa lub ryby. Przeciwnie jest w Meksyku, gdzie frytki posypane smażoną wołowiną, chili i serem żółtym stanowią oddzielne, bardzo sycące danie. Zdecydowanie lżejszą wersję smakową tego przysmaku preferują z kolei mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii – frytki podaje się tam w towarzystwie sosów na bazie curry. Z perspektywy mieszkańca Polski najbardziej ekscentryczni w kwestii frytek wydają się Wietnamczycy, którzy spożywają je z dodatkiem… cukru i masła.