Wraz z nadejściem lata pojawiają się produkty, które pobudzają naszą wyobraźnię. Bawimy się zapachami, smakami i fakturami. Naprawdę niewiele potrzeba, aby w menu pojawiły się pełnowartościowe, pełne smaku i świeżości dania, a wszystko to niewielkim kosztem.
Na lato szczególnie polecam młode warzywa okopowe, jak botwinę, szparagi, groszek, bób, młodą kapustę, kalafior, kalarepę oraz owoce – rabarbar, czereśnie czy porzeczki.
Bób to początek lata i jest nasz – polski. Spożywamy go na różne sposoby, m.in. z cebulką, na maśle, w zupie czy jako dodatek do dań głównych, ale jest również rewelacyjny jako przekąska sama w sobie.
Szparagi. Sezon na nie nie trwa długo. Są bardzo delikatne, niezbyt wymagające w przygotowaniu, ale za to rewelacyjnie komponujące się z różnymi mięsami. I doskonale wyglądają na talerzu.
Młoda włoszczyzna, która w tym roku pojawiła się stosunkowo późno, też daje wiele możliwości w przygotowaniu. Można ją skomponować zarówno z daniami z ryb, jak i mięsa, a także jako wege przekąski. Ma w sobie wiele słodyczy i świeżości. Smakuje zarówno na surowo, jak i poddana obróbce.
Lipiec to także fasolka szparagowa zielona i żółta. Najlepsza podana z bułką tartą, jak u mamy czy babci. Sprawdza się świetnie jako dodatek do dań głównych – blanszowana czy podsmażona z czosnkiem i boczkiem.
Ostatnim warzywem o jakim chce opowiedzieć jest kalarepa. W ostatnim czasie lekko zapomniana, zaczyna ponowie wkraczać na salony. Z czego jestem bardzo zadowolony, bo zawiera wiele witamin, m.in. z grupy B czy też wapń, żelazo i jod. Podawać ją można na wiele sposobów: do sałatek, zup, jako dodatek do dań, czy po prostu zjeść ze smakiem na surowo.
Marcin Kosmala
Szef Kuchni Restauracji Kryształowa
Cristal Resort Szklarska Poręba
Euro Toques Polska
Sandacz z młodymi warzywami na purée z bobu limonkowego
Składniki:
200 g – sandacz
3 – młoda marchewka
3 – młoda pietruszka
300 g – bób
50 g – fasolka żółta
1 – młody por
50 g – groszek cukrowy
1 – kalarepa
śmietanka do gotowania
masło, mięta, limonka
Sposób przyrządzenia:
Kalarepę kroimy w kostkę. Warzywa obieramy. Blanszujemy wraz z groszkiem cukrowym w lekko osolonej wodzie. Bób gotujemy, obieramy, podsmażamy na masełku, dodając miętę i limonkę. Następnie dodajemy śmietankę i wszystko blendujemy na gładką masę (można przetrzeć przez sito). Sandacza przyprawiamy solą i pieprzem. Smażymy na klarowanym maśle. W tym czasie podsmażamy wszystkie warzywa, nadając im chrupkość i lekko brązowy kolor. Kalarepę obsmażamy w bułce tartej. Na talerzu rozprowadzamy purée z bobu. Na nim układamy warzywa i usmażonego sandacza. Dekorujemy wedle uznania.
Fot. Samanta Zawadzka