Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku to znacznie więcej niż okazja do skosztowania pysznych, regionalnych specjałów i wymiany kuchennych doświadczeń. Obok wykładów i pokazów kulinarnych w festiwalowym kalendarzu nie brakuje również godnych uwagi Laboratoriów Smaku. Na Festiwalu każdy miłośnik naturalnej, zdrowej żywności z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Już 16 sierpnia o godzinie 13:00 w Museum Cafe rozpocznie się spotkanie z Hieronimem Błażejakiem poświęcone polskim cydrom. Wyjątkowy trunek zachwyca orzeźwiającym, subtelnie słodkim smakiem i aromatem soczystych owoców. Cydry, zwane także jabłecznikami to niskoprocentowe alkohole produkowane z wysokiej jakości soków jabłkowych lub gruszkowych i wyrazistych w smaku dodatków. I choć w Polsce wciąż uchodzą one za trunki niszowe, to na zachodzie Europy święcą prawdziwy tryumf. Warto wybrać się więc na Laboratoria poświęcone jabłkowemu przysmakowi i na dobre rozsmakować się w jego uwodzicielskim, owocowym aromacie. Bilety w cenie 30 zł można już teraz nabyć w Museum Cafe.
17 sierpnia o godzinie 13:00 na muzealnym dziedzińcu zakrólują dziko rosnące zioła i rośliny z terenu Wielkopolski. Przykuwający uwagę tytuł „Dzika kuchnia. Naturalnie dookoła Poznania” doskonale zapowiada atmosferę, która towarzyszyć będzie prowadzonym przez Krystynę Stepczyńską-Szymczak laboratorium. Jeśli do tej pory w naszych kulinarnych zmaganiach docenialiśmy przede wszystkim walory bazylii bądź oregano, to warto wybrać się na spotkanie i na nowo odkryć smak i aromat wyrazistych, polskich ziół. Co ciekawe, wstęp na sobotnie Laboratorium jest bezpłatny.
W niedzielę, 18 sierpnia, punktualnie o godzinie 12:00 w Museum Cafe rozpocznie się Laboratorium poświęcone świni złotnickiej i wędlinom długo dojrzewającym. Znane i cenione za wyjątkowe walory smakowe mięso hodowanych na terenie Wielkopolski świń rasy złotnickiej obfituje w dobroczynne kwasy Omega 3. Jednocześnie odznacza się ono najwyższą jakością, soczystością i wybitnym stopniem kruchości. W ramach wspieranego przez Agencję Rynku Rolnego Laboratorium prof. Janusz Buczyński i Jacek Nowicki nie tylko opowiedzą o właściwościach mięsa karmionych wyłącznie naturalnymi paszami zwierząt, ale także zaprezentują proces rozbioru świni złotnickiej i zaproszą gości do degustacji mięsnych specjałów. Wstęp na niedzielne spotkanie jest bezpłatny.