Turystyka kulinarna jest jednym z dynamicznie rozwijających się segmentów rynku turystycznego. Dla przykładu, w 2007 roku Włochy odwiedziło 7 mln turystów, którzy za główny motyw swojego przyjazdu, deklarowało chęć poznania specjałów kuchni włoskiej.
Podczas turystycznych wędrówek po kraju, czy za granicą, poszukujemy restauracji serwujących rodzime specjały, a jeżeli w nich zasmakujemy, chętnie wracamy do tych miejsc i potraw. Jedzenie to, poza pogodą i walorami przyrodniczymi, jeden z głównych czynników decydujących o zadowoleniu turystów. Stąd pomysł na wykorzystanie atutów kuchni polskiej jako niezwykłej atrakcji turystycznej.
Kuchnia polska to kopalnia smaków, przebogata we wspaniałe różnorodnością i smakiem potrawy. Niestety w dalszym ciągu nie znalazła promotorów i mecenasów, którzy stworzyliby z niej prawdziwy markowy produkt turystyczny o randze międzynarodowej. Stworzenie Kulinarnego Szlaku Turystycznego – Kuchnia Polska ma być początkiem profesjonalnego programu promującego naszą narodową kuchnię, jako autentyczny, mocny i wiarygodny element marketingu narodowego.
Ideę opracowania koncepcji Kulinarnego Szlaku Turystycznego zainspirował fakt, że w Kotlinie Jeleniogórskiej i Karkonoszach nie ma kuchni regionalnej, która mogłaby być jego kulinarną wizytówką. Tutejsi mieszkańcy to ludzie, którzy w wyniku powojennych migracji trafili tutaj, a wraz z nimi przyszła kultura i tradycje kulinarne z Kresów, Podlasia, Wielkopolski, Podhala, Śląska i innych regionów geograficzno-kulinarnych. Skupienie wszystkich polskich kulinarnych smaków w połączeniu ze wspaniałymi pejzażami regionu jeleniogórskiego, może sprawić, że Kulinarny Szlak Turystyczny będzie trasą, którą będą licznie podążać polscy i zagraniczni turyści – smakosze.
Realizacja projektu Kulinarny Szlak Turystyczny będzie polegać na prezentowaniu specjałów kuchni regionalnej, w wybranych obiektach hotelarsko – gastronomicznych z obszaru Kotliny Jeleniogórskiej. Każdy obiekt będzie się specjalizował w jednym rodzaju kuchni regionalnej. Dodatkowo zostaną przeprowadzone szkolenia dla pracowników obiektów uczestniczących w projekcie w tym dla kucharzy, obsługi kelnerskiej, pracowników działów marketingu i promocji. Szkolenia prowadzone będą przez wybitnych znawców polskiej tradycji kulinarnej, autorów książek traktujących o kulturze stołu polskiego, uznanych kucharzy, ekspertów kulinarnych oraz specjalistów z zakresu marketingu turystycznego. Obiekty hotelarsko – gastronomiczne uczestniczące w programie, będą współpracować z wydziałami promocji urzędów marszałkowskich z regionów, których kuchnią będą się specjalizować. Dzięki temu staną się one ośrodkami promocyjnym danego regionu. We współpracy ze szkołami związanymi z turystyką i hotelarstwem, zostanie opracowany program przygotowania kadr dla potrzeb Kulinarnego Szlaku Turystycznego – Kuchnia Polska.
Autorem projektu Kulinarny Szlak Turystyczny jest Janusz Stańczyk pomysłodawca wielu przedsięwzięć promujących polską kuchnię i kunszt polskich kucharzy min. Mistrzostw Polski w Grillowaniu oraz Festiwalu Kuchni Polskiej. Promotorem projektu jest Starostwo Jeleniogórskie oraz biura promocji karkonoskich i izerskich miast i gmin. Mecenasem natomiast Dolnośląski Urząd Marszałkowski.
Partnerzy Szlaku:
Hotel BORNIT, Szklarska Poręba – kuchnia śląska
Hotel SZRENICOWY DWÓR, Szklarska Poręba – kuchnia mazowiecka
Hotel SZRENICA, Szklarska Poręba – kuchnia podkarpacka
Restauracja GAWRA, Szklarska Poręba – kuchnia kujawsko-pomorska
Hotel CASPAR, Jelenia Góra-Cieplice – kuchnia kresowa – Lwów
Hotel JELENIA STRUGA, Kowary – kuchnia myśliwska
Hotel BIAŁY JAR, Karpacz – kuchnia warmińsko-mazurska
Restauracja ZAPIECEK, Świeradów Zdrój – kuchnia kaszubska
Gospoda WEDLE BUCKÓW, Jelenia Góra-Jagniątków – kuchnia podlaska
Restauracja PRZYCUP W DOLINIE, Radomierz – kuchnia wielkopolska
Restauracja METAFORA, Szklarska Poręba – kuchnia łódzka
Karczma OPAŁKOWA CHATA, Jelenia Góra, Bolesławiec – kuchnia małopolska