O odrębności kulinarnej Wielkopolski zadecydował wiek XIX, kiedy to dominującą rolę w jej kuchni zaczęły odgrywać ziemniaki. Jednak nie tylko kartofle są mocną stroną „Pyrlandii”. To tutaj najwcześniej w Polsce zaczęto uprawiać pomidory, a obecnie na szeroką skalę uprawia się szparagi. Ze Śląska do Wielkopolski, lub na odwrót, przywędrowała bardzo tutaj popularna modra kapusta. W karcie menu regionalnych przysmaków znajdziemy zupę
czerninę, zalewajkę, ślepe ryby albo rzadkie pyrki, pyry z gzikiem, plyndze, pieczoną kaczkę z jabłkami i ser smażony. Poznaniacy rozpływają się też na widok szagówek, kulanek lub pyz drożdżowych, zwanych kluchami na łachu lub parowcami. Na przekąskę podaje się zimne nóżki, czyli galat, a jednym z najsłynniejszych poznańskich zwyczajów jest pieczenie na św. Marcina rogali świętomarcińskich, nadziewanych specjalną masą migdałowo-orzechową.
Na Kulinarnym Szlaku Turystycznym tego typu smakołyki serwuje malowniczo położona restauracja „Przycup w Dolinie” w Radomierzu. Na szczególną uwagę zasługuje tu zupa ziemniaczana „ślepe ryby”, zielony śledź opiekany z cebulką w zalewie, gzik z pyrami w mundurkach, wątróbki z jabcokami i kluskami kładzionymi oraz kaczka faszerowana jabłkami z kluchami na parze i modrą kapustą. Restauracja „Przycup w Dolinie” to jeden z dwunastu przystanków na „Szlaku”. W projekcie marketingowym firmy Sudety IT pod patronatem „Poradnika Restauratora” uczestniczą lokale hotelowo-gastronomiczne z obszaru Kotliny Jeleniogórskiej, z czego każdy specjalizuje się w jednym rodzaju kuchni regionalnej. Ideą przedsięwzięcia jest stworzenie nowej jakościowo oferty turystycznej poprzez promocję polskiej tradycji kulinarnej.